W przedszkolach publicznych nie ma ferii ani wakacji – informuje MEN

fot. Facebook/CHSP Salomon w Zielonej Górze

W sobotę w Lubuskiem i w kolejnych czterech województwach: (kujawsko-pomorskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim) rozpoczną się ferie zimowe w szkołach. Uczniowie będą odpoczywać do 9 lutego.

Jak informuje wiceminister edukacji Maciej Kopeć, „w przedszkolach publicznych nie ma ferii i wakacji szkolnych; ewentualne przerwy w ich funkcjonowaniu są ustalane przez społeczność danego przedszkola, ale gmina ma wówczas obowiązek zapewnienia opieki w innej placówce”.

Wiceminister przypomniał, że zgodnie z ustawą Prawo oświatowe rok szkolny we wszystkich przedszkolach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku i kończy z dniem 31 sierpnia następnego roku. W rozporządzeniu w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli określono, że przedszkole jest placówką nieferyjną, czyli taką, w której nie obowiązują ferie i wakacje szkolne.

Przywołując kolejne przepisy Kopeć wskazał, że przedszkola publiczne funkcjonują przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców.

„Oznacza to, że te przerwy są ustalane przez społeczność danego przedszkola”

– zaznaczył.

Dodał, że w sytuacji, gdy w przedszkolu publicznym zaplanowano przerwę w jego działaniu, zapewnienie dziecku innego miejsca wychowania przedszkolnego w tym czasie spoczywa na władzach gminy.

Wiceminister podał, że inaczej wygląda sytuacja w przedszkolach niepublicznych. Jak wskazał, w nich czas pracy ustala organ prowadzący, określony jest on w umowie cywilno-prawnej, którą rodzice dziecka zawierają z organem prowadzącym placówkę.

„Przepisy prawa oświatowego nie dotyczą takich umów cywilno-prawnych”

– zaznaczył.

Terminy szkolnych ferii zimowych w poszczególnych województwach ogłasza minister edukacji na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego.

Exit mobile version