Od 25 lat 30 stycznia obchodzony jest w Gorzowie jako Dzień Pamięci i Pojednania. To upamiętnienie wydarzeń sprzed ponad 70 lat, gdy ówczesny Landsberg opuścili jego niemieccy mieszkańcy, a przejęli Rosjanie. Kilka miesięcy później rozpoczęła się polska historia miasta. Dzień Pamięci i Pojednania to wspólna inicjatywa władz miasta i mieszkańców dawnego Landsberga nad Wartą, której ideą jest kultywowanie historii i przyjaźni dawnych i obecnych mieszkańców Gorzowa.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w południe na placu Grunwaldzkim. Punktem kulminacyjnym było symboliczne uderzenie w dzwon pokoju. Mówi prezydent Jacek Wójcicki:
W dzisiejszych uroczystościach udział wziął między innymi Wolfhard Aleksander Paucksch. – Przyjeżdżam do Gorzowa z wielką radością i wzruszeniem – mówił wnuk Hermana Pauckscha
Wcześniej władze Gorzowa wraz z landsberczykami złożyli wiązanki na grobach obywateli zasłużonych dla Landsberga i Gorzowa. Natomiast o godzinie 16.00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Sikorskiego odbędzie się spotkanie pt.””Z wykładami na temat historii Dnia Pamięci i Pojednania oraz działalności zasłużonego dla miasta przedwojennego fabrykanta Maxa Bahra”. Będzie ono połączone z publikacją w języku polskim pamiętników Maxa Bahra.