Lekarze rodzinni: Nie ma powodu do paniki

Fot. B.Sadowski

Najważniejsze jest uniknięcie paniki – mówi w Radiu Zachód poseł Elżbieta Płonka, która jest lekarzem rodzinnym. Gość Radia Zachód zwraca uwagę, że pacjent zielonogórskiego szpitala, u którego potwierdzono obecność koronawirusa jest w stanie dobrym.

Elżbieta Płonka dodaje, że powinniśmy zapoznać się z zestawem porad przygotowanym przez inspekcję sanitarną.

Wczoraj o zagrożeniu koronawirusem rozmawiali lubuscy lekarze rodzinni. Zwracają uwagę, że osoby, które mają podejrzenia co do stanu swojego zdrowia, nie powinny od razu udawać się do lekarza.

Pierwszy w Polsce przypadek koronawirusa potwierdzono u mieszkańca województwa lubuskiego. Osoby, które ostatnio miały z nim kontakt zostały poddane kwarantannie.

Cała rozmowa do wysłuchania na stronie Polskiego Radia Zachód.

https://www.zachod.pl/176159/elzbieta-plonka-9/


Epidemia wywołana przez nowego koronawirusa z Wuhan, którego fachowa nazwa to SARS-CoV-2 (wcześniej 2019-nCoV), zatacza coraz szersze kręgi. Liczba zakażonych osób, a także liczba zgonów spowodowanych przez ten patogen cały czas rośnie (w ciągu zaledwie trzech miesięcy wirus dotarł już do ponad 60 krajów świata).

Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca obecnie podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu” – czytamy w opublikowanym pod koniec lutego komunikacie GIS. Uwaga! Eksperci nie zalecają powszechnego stosowania maseczek ochronnych na twarz przez ludzi zdrowych w ramach zapobiegania infekcji – z uwagi na fakt, że nie gwarantują one wystarczająco skutecznej ochrony przed zakażeniem, a także dlatego, że jeśli są niewłaściwie stosowane, to mogą przynieść więcej szkody niż pożytku!

Jednak ostrożność warto zachować także wybierając się w podróż do wielu innych krajów. Których konkretnie? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć m.in. na specjalnej stronie internetowej stworzonej przez amerykański Johns Hopkins University. Są na niej publikowane aktualne dane na temat lokalizacji wszystkich potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-Cov-2 na świecie (m.in. w formie interaktywnej mapy). Można tam znaleźć także wiele innych przydatnych informacji i statystyk dotyczących tej epidemii.

Maseczki nie ochronią przed zarażeniem koronawirusem Noszenie ochronnej maski typu chirurgicznego ma sens tylko wówczas, gdy opiekujemy się chorym, sami jesteśmy zakażeni koronawirusem 2019-nCoV albo podejrzewamy u siebie zakażenie. Maski są skuteczne tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi, zwłaszcza myciem rąk – radzą eksperci na internetowej stronie WHO. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

[iframe allowfullscreen=”1″ frameborder=”0″ height=”350″ src=”//r.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/dPY5kio4.html” title=”Maseczki nie ochronią przed zarażeniem koronawirusem” width=”620″]


Exit mobile version