Dziś mija 38 lat od największej demonstracji politycznej w historii Ziemi Lubuskiej. 31 sierpnia 1982 roku tysiące gorzowian sprzeciwiło się stanowi wojennemu.
Uroczystości upamiętniające Gorzowskie Wydarzenia Sierpniowe rozpoczęły się od mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Lityńskiego.
Obchody 38. rocznicy Gorzowskich Wydarzeń Sierpniowych zbiegły się z 40. rocznicą powstania Solidarności. Mówi Waldemar Rusakiewicz, przewodniczący Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność”.
Znaczenie Solidarności w walce o wolną Polskę podkreślał też wojewoda lubuski, Władysław Dajczak:
Kolejnym punktem obchodów był apel z ceremoniałem wojskowym. Podczas uroczystości wręczono także Krzyże Wolności i Solidarności przyznane przez prezydenta Polski, Andrzeja Dudę. Jedną z osób, która je otrzymała jest Jarosław Porwich, który był uczestnikiem Gorzowskich Wydarzeń Sierpniowych w 1982 roku.
Ostatnim punktem obchodów Gorzowskich Wydarzeń Sierpniowych było złożenie kwiatów pod Białym Krzyżem Solidarności. To właśnie w tym miejscu 38 lat temu doszło do zamieszek. Mówi biskup Tadeusz Lityński:
31 sierpnia 1982 roku kilka tysięcy gorzowian wyszło na ulice, aby sprzeciwić się stanowi wojennemu. Manifestacja, choć miała mieć charakter pokojowy – zakończyła się zamieszkami i starciem z ZOMO i milicją. Mówi prezydent Jacek Wójcicki:
Wydarzenia z sierpnia 1982 roku wspominał też wiceprzewodniczący Rady Miasta, Sebastian Pieńkowski:
O tym jak ważna jest walka o wolność mówiła także poseł, Elżbieta Płonka:
Organizatorami obchodów 38. rocznicy Gorzowskich Wydarzeń Sierpniowych byli: NSZZ Solidarność Region Gorzowski, Wojewoda Lubuski oraz Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.