Radiowe porady – depresja sezonowa

autor: Piotr Wiśniewski

autor: Piotr Wiśniewski

Kolejna odsłona naszego sobotniego cyklu porad i spraw ważnych dla naszych słuchaczy. Dzisiaj będziemy mówić o depresji sezonowej.

Obniżona aktywność, uczucie smutku, lęk lub problemy z pamięcią i koncentracją, to tylko niektóre objawy jednego z podtypów depresji czyli depresji sezonowej. Światowa organizacja zdrowia przewiduje, że w przyszłym roku, depresja będzie drugą co do ważności przyczyną niepełnosprawności na świecie. Czym dokładnie jest depresja sezonowa, która uaktywnia się u ludzi najczęściej na przełomie marca i kwietnia, a także października i listopada? Mówi psychiatra Marta Szczygielska – Dzwończyk.

Jak się okazuje w pomocy osobom, których dotknęła ta przypadłością, ważne jest wyczulenie na sygnały, które te osoby wysyłają przez dłuższy czas. Mówi psycholog Aleksandra Berezowska.

Psycholog przekonuje nas, że w razie pojawienia się pierwszych objawów depresji sezonowej, takich jak uczucie smutku, przewlekłego zmęczenia, niechęci do pracy lub lęku, warto skorzystać z fachowej pomocy.

Ten rodzaj zaburzeń depresyjnych dotyka głównie osoby młodsze – najczęściej między 20 a 40 rokiem życia. Jak młodzi ludzie radzą sobie z depresją sezonową? Zapytaliśmy ich o to:

Szerszy materiał: 

Exit mobile version