Dziś na niebie, a jutro w kalendarzu początek wiosny!

Fot. Pixabay

Dziś o godzinie 22.58 rozpocznie się astronomiczna wiosna. Słońce przejdzie ze znaku Ryb w znak Barana i znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej. Dzień i noc trwają wówczas tyle samo – po 12 godzin – od tego momentu dzień staje się coraz dłuższy.

Przyjęło się, że pierwszy dzień wiosny jest świętowany 21 marca – gdy zaczyna się kalendarzowa wiosna. Zgodnie z ludowym zwyczajem, topi się wtedy marzannę. To długa tradycja, już w XV wieku pisał o niej Jan Długosz w „Kronikach”. Topienie słomianej kukły wyobrażało symboliczne zniszczenie zimy, śmierci oraz wszelkiego zła.

W pierwszy dzień wiosny uczniowie w Polsce obchodzą nieformalne święto – Dzień Wagarowicza. Władze oświatowe próbują ograniczyć lub na swój sposób zalegalizować brak lekcji. W tym celu organizują imprezy lub okolicznościowe wyjścia, na przykład do parku, aby tradycyjnie topić marzannę.

Kiedy przestawiamy zegarki?

Z nadejściem wiosny nastąpi także zmiana czasu, ale dopiero pod koniec miesiąca. W nocy z 30 na 31 marca, czyli z soboty na niedzielę, przestawimy zegarki o godzinę do przodu – z godziny 2.00 na 3.00. To oznacza, że tej nocy będziemy spać o godzinę krócej, natomiast czekają nas dłuższe i jasne popołudnia.

Jaka pogoda czeka nas 20 i 21 marca?

Wiosna niejedno ma imię

Różne są rodzaje wiosny, tzw. wiosna termiczna jest wtedy, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 5 stopni, ale osiąga nie więcej niż 10 stopni. W każdym roku wiosna termiczna przychodzi o innej porze – zazwyczaj około 25 marca na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce, około 5 kwietnia pojawia się na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Podlasiu i Mazurach, zaś w połowie kwietnia w rejonach podgórskich.

Dla botaników istotna jest wiosna fenologiczna – okres w przyrodzie, kiedy trawa staje się zielona, a na drzewach pojawiają się pąki kwiatów i liści. Jej pierwsze symptomy możemy zauważyć w postaci kwitnącej leszczyny.

Jeden z dwóch punktów, w których przecinają się ze sobą ekliptyka i równik niebieski, nazywany jest punktem Barana. Właśnie on ma związek z rozpoczęciem astronomicznej wiosny na półkuli północnej.

Piosenkarz i kompozytor Marek Grechuta śpiewał: „Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi/ Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni/ Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis-à-vis/ Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty!”

https://www.youtube.com/watch?v=AWMvKrNKQUY

Exit mobile version