W niedzielę Polacy wybiorą 52 europosłów spośród 866 kandydatów. Państwowa Komisja Wyborcza apeluje, by wyborcy poważnie podeszli do głosowania, nie robili dopisków na karcie wyborczej i stawiali tylko jeden znak X przy nazwisku jednego wybranego kandydata.
W niedzielę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybiorą 52 europosłów, o 1 więcej niż poprzednio. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już brytyjskich posłów.
Wszystko jednak wskazuje na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Jeden europoseł obejmie swój urząd dopiero gdy Wielka Brytania opuści Unię.
Od północy w piątek do godziny 21 w niedzielę w kraju obowiązywała będzie cisza wyborcza; po godz. 21 w niedzielę możliwe będzie podawanie wyników sondaży, a po godz. 23 (kiedy ostatnie państwo członkowskie UE zakończy swoje głosowanie – będą to Włochy) – pierwszych wyników wyborów.
Jak przypominała szefowa KBW, cisza wyborcza oznacza zakaz prowadzenia agitacji wyborczej, w tym zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień, rozpowszechniania materiałów wyborczych. „Czyli nie można wieszać plakatów, nie można ich również zrywać” – zaznaczyła Pietrzak.
Głosowanie odbędzie się w całej Polsce od godz. 7 do 21. Całkowita liczba kandydatów w wyborach do PE wynosi 866 osób, z czego 404 to kobiety. O jeden mandat powalczy średnio 17 kandydatów. Średnia wieku kandydatów do Parlamentu Europejskiego wynosi 46 lat. Najmłodszy kandydat ma 21 lat, a najstarszy – 80.
Wyborcy mogą sprawdzić, w którym lokalu wyborczym powinni oddać głos, m.in. przez wyszukiwarkę na stronie wybory.gov.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej swojej gminy lub w obwieszczeniu. Szefowa KBW przypomniała również wyborcom o konieczności okazania przed oddaniem głosu dokumentu ze zdjęciem umożliwiającego stwierdzenie jego tożsamości, najlepiej dowodu osobistego.
Zaznaczyła zarazem, że może być także każdy inny dokument z fotografią, który umożliwi komisji potwierdzenie tożsamości, np. legitymacja szkolna, książeczka wojskowa czy „wszelkie dokumenty, które nie będą budziły wątpliwości komisji jeśli chodzi o stwierdzenie tożsamości”. Pietrzak dodała, że po raz pierwszy PKW dopuściła także potwierdzenie tożsamości poprzez usługę mTożsamość dostępną za pośrednictwem smartfonów w rządowej aplikacji mObywatel.
Pietrzak przypomniała, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, na karcie do głosowania można umieszczać dopiski w kratce i poza nią. Podkreśliła jednak, że aby oddać ważny głos, jeden znak X musi znaleźć się w jednej kratce. Jeżeli znak X znajdzie w dwóch kratkach np. w przypadku dopisków, to głos będzie nieważny. „Należy po prostu powstrzymywać się przed dopisywaniem czegokolwiek (…). Apelujemy, żeby poważnie podchodzić do tego aktu oddaniu głosu i postawić ten jeden znak X w jednej kratce przy nazwisk jednego kandydata” – powiedziała szefowa KBW.
P.o. szefa PKW Wiesław Kozielewicz przekazał, że dotychczasowe doświadczenie Komisji wskazuje na to, że oficjalne wyniki wyborów do PE zostaną ogłoszone w poniedziałek w późnych godzinach wieczornych lub we wtorek. PKW nie wyklucza też, że wyniki zostaną podane w dopiero środę. Kozielewicz zwracał uwagę, że w wielu krajach wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego ogłaszane są dopiero po kilkunastu dniach, np. w 2014 roku Hiszpanie ogłosili wyniki dopiero 11 czerwca 2014 roku, czyli po 17 dniach od wyborów.
Pietrzak była pytana, czy w związku z powodzią na południu kraju do PKW napływają sygnały, że mogą być problemy z lokalami wyborczymi w regionach dotkniętych żywiołem.
„Cały czas monitorujemy tę sytuację, sytuacja jest bardzo dynamiczna, zmienia się cały czas i w dniu dzisiejszym nie podejmę się stwierdzenia co będzie w niedzielę (…). Najtrudniejsza sytuacja jest w delegaturze Tarnobrzeg i Tarnów – tam cały czas są w kontakcie pracownicy delegatury ze sztabami kryzysowymi” – odpowiedziała Pietrzak.
Jak mówiła, gminy mają świadomość, że być może będzie potrzeba zmiany siedziby obwodowej komisji wyborczej. „Może być różnie, natomiast gminy są świadome tego i przygotowane” – powiedziała Pietrzak.
Odniosła się również do pytania, czy wprowadzenie przez premiera w całym kraju stopnia alarmowego BRAVO-CRP dotyczącego bezpieczeństwa teleinformatycznego jakoś będzie wpływać na przebieg wyborów. „Myśmy byli w pełnej gotowości już dużo wcześniej, wszystkie zadania, które mieliśmy zaplanowane mieszczą się w granicach obowiązujących procedur, które należy podjąć w związku z ogłoszeniem takiego alarmu. Tak, że praca u nas nie ulega zmianie, cały czas jesteśmy w pełnej gotowości” – powiedziała Pietrzak.
W wyborach do PE utworzono 27 286 obwodów do głosowania, z czego 14 342 lokale są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 29 mln 994 623 wyborców. Jak przekazał Kozielewicz, do 24 maja do godz. 14.00 udzielono 10 828 pełnomocnictw.