Dziś święto dzieci!

fot. Unsplash

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka. W naszym kraju jest to święto ponad 6 milionów 900 tysięcy najmłodszych. W Polsce, podobnie jak w Czechach, Rosji, państwach bałtyckich i na Słowacji, obchodzone jest od 1952 roku. W Polsce i w regionie zaplanowano na dziś wiele uroczystości i atrakcji.

Dziś o godz. 10.00 po raz 25 zbierze się Sejm Dzieci i Młodzieży.

Temat tegorocznej sesji: „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Ma to związek z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej i udziałem w niej posłów II Rzeczypospolitej. Na stronie internetowej Sejmu napisano, że celem XXV sesji SDiM jest kształtowanie postaw patriotycznych, podtrzymywanie i rozpowszechnianie tradycji narodowej oraz państwowej. Ma ona też na celu popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o posłach Sejmu II RP.

Młodzi ludzie, by zostać posłem Sejmu Dzieci i Młodzieży, musieli wziąć udział w konkursie.

Głównym organizatorem XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Demografia w Polsce

W 2018 roku w naszym kraju urodziło się 388 tysięcy dzieci.

Od lipca tego roku rządowy program Rodzina 500 plus, wprowadzony w kwietniu 2016 r., obejmie wszystkie dzieci do 18 roku życia. Dotychczas świadczenie było przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

ZOBACZ TAKŻE: Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Eksperci wyliczają

http://www.zachod.pl/ile-kosztuje-wychowanie-dziecka-w-polsce-eksperci-wyliczaja/

Dzień dziecka na świecie

Święto dzieci jest obchodzone na świecie w różnych terminach. Na przykład we Francji 6 stycznia świętuje się Dzień Rodziny. Podczas wspólnej, uroczystej kolacji podaje się między innymi ciasto z „wróżbami”. W Japonii innego dnia świętują chłopcy, a innego dziewczynki. Chłopcy – 5 maja – robią z ojcami flagi w kształcie karpia, będące symbolem siły i odwagi, i wieszają je na drzwiach. Dziewczynki – 3 marca – przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.

Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi to święto 20 listopada, w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji Praw Dziecka w 1989 roku. Polska była inicjatorem opracowania tego ostatniego dokumentu – zaproponowała uchwalenie konwencji, złożyła projekt oraz aktywnie uczestniczyła w jego przygotowaniu. Konwencja po podpisaniu przez 20 państw, weszła w życie w 1990 roku.

Exit mobile version