Dokładnie 30 lat temu, w wyniku częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu, zmienił się ustrój gospodarczo-polityczny w Polsce.
Komitety Obywatelskie pod szyldem „Solidarności” wprowadziły do sejmu swoją 35-procentową reprezentację i niemal w całości do senatu. Zmiany w Polsce stały się impulsem dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W relacji autor wykorzystał archiwalne nagrania z maja 1989 roku z wiecu przedwyborczego kandydatów „Solidarności”, który odbył się w ówczesnych Zakładach Włókien Chemicznych Stilon w Gorzowie.
Kolejno wypowiadają się Marek Rusakiewicz, nieżyjąca już Stefania Hejmanowska i Stanisław Żytkowski. Ciekawostką jest także ocena – po 10 latach, przez uczestników tamtego wiecu – planów, programu i podsumowanie pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu:
Przypomnijmy, że w wyniku czerwcowych wyborów do parlamentu z byłego woj. gorzowskiego weszli także: Stanisław Bożek z Międzyrzecza, z listy mniejszości narodowej Włodzimierz Mokry, oraz: nieżyjący już Jerzy Hopfer z listy Unii Chrześcijańsko-Społecznej, Ryszard Kołodziej z listy PSL, Ryszard Dyrak z listy PZPR i Lucjan Chojecki także z listy PZPR.