W Lubuskiem policyjna grupa SPEED już działa

Fot. Lubuska Policja

Komenda Główna Policji zdecydowała o stworzeniu w każdej komendzie wojewódzkiej policji grupy SPEED, która zajmie się najpoważniejszymi wykroczeniami na drogach – poinformował w poniedziałek na briefingu prasowym podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Lubuscy policjanci już z powodzeniem działają w ramach tej grupy, a jako jedni z pierwszych na drogi wyjechali policjanci z powiatu krośnieńskiego.

Policjanci ruchu drogowego zapowiadają wyłapywanie wszystkich tych, którzy wykazują się „dużą perfidią, brakiem zdrowego rozsądku i szacunku dla innych kierowców, powodując śmiertelne zagrożenie na drodze”. Jak dodają, „nie ma tolerancji dla drogowego piractwa”.

Jak przekonują policjanci, docelowo chodzi o to, aby oprócz reagowania na pospolite formy łamania prawa akcentować te najbardziej niebezpieczne.

„Komenda Główna Policji KGP powzięła decyzję, że w każdej komendzie wojewódzkiej policji – na wzór grupy, która jest w komendzie stołecznej – powstanie zespół o nazwie SPEED”

– przekazał w poniedziałek dziennikarzom Radosław Kobryś z KGP.

Mundurowi z grupy „Speed” będą kierowani na akcje w miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego lub w miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych. W jej skład wejdą także policjanci z wydziałów kryminalnych oraz zwalczających cyberprzestępczość.

Do zadań zespołu będzie należało m.in.: ujawnianie kierujących, którzy będą dopuszczali się agresywnych zachowań na drodze, a to nie tylko przekraczanie dopuszczalnej prędkości, ale i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i inne niebezpieczne zachowania.

Istotne dla pracy grupy „Speed” ma być także monitorowanie i analiza umieszczonych w internecie nagrań dokumentujących pirackie wyczyny. Grupa ma ściśle współpracować z innymi podmiotami (np. realizującymi miejski monitoring) w zakresie pozyskiwania i wymiany przydatnych informacji. Na tej podstawie oraz na podstawie analiz stanu bezpieczeństwa, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa czy innych danych, planowane będą poszczególne działania policjantów.

Exit mobile version