Najważniejsza dla katolików liturgia w roku jest w Bazylice odprawiana nie w sobotę wieczorem ale rano. Wszystko to ze względu na umowę z innymi odłamami chrześcijaństwa dotyczącą godzin odprawiania liturgii w kościele, postawionym na miejscu śmierci Chrystusa.
Przełożony Bazyliki, franciszkanin ojciec Zacheusz Drążek mówi, że taka sytuacja sprawia, że już w sobotę mieszkający w kościele zakonnicy zbierają się na świątecznym obiedzie. „Cała liturgia kończy się uroczystym obiadem dlatego nie czekamy na sobotę wieczór czy na niedzielny poranek zmartwychwstania. Ja to zawsze tłumaczę, że Jerozolima zawsze ma pierwszeństwo” – mówi ojciec Zacheusz Drążek w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia.
Choć w Jerozolimie nie ma zwyczaju święcenia pokarmów, to polscy franciszkanie starają się zachować tradycję przywiezioną z kraju. „My tutaj we wspólnocie Bożego Grobu, ze względu na to, że jest nas tutaj teraz dwóch Polaków, zawsze przed spożywaniem sobotniego obiadu mamy taki moment poświęcenia wszystkich pokarmów, które wystawiamy na stół. Jest taki wielki kosz, gdzie uroczyście święcimy pokarmy mięsne, jajka i wszystko, co potrzeba” – dodaje franciszkanin.
Dla katolików Wielkanoc to najważniejszy moment w roku. Jest to pamiątka zmartwychwstania Chrystusa, które jest podstawą wiary chrześcijańskiej. W tym roku katolicka Wielkanoc zbiega się w czasie z rozpoczętym wczoraj wieczorem żydowskim świętem Paschy.