Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej od 1 listopada

Koncepcję organizacji i funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej opracował specjalnie powołany przez ministra zdrowia zespół.
Na początku do pilotażu sieci onkologicznej przystąpią 2 województwa, potem dołączą dwa kolejne – mówi wiceminister Sławomir Gadomski. Według wiceministra, trzeba zobaczyć, jak przebiega ta koordynacja, jak ośrodki onkologiczne współpracują z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kolejne województwa powinny przystąpić do pilotażu od kwietnia lub maja z pewnymi doświadczeniami z poprzednich miesięcy – stwierdził wiceminister Sławomir Gadomski.
Wiceminister powiedział, że nie jest jeszcze przesądzone które województwa w pierwszej kolejności przystąpią do pilotażu. Mówi się o świętokrzyskim i dolnośląskim. Będzie o tym wiadomo po ukazaniu się rozporządzenia w tej sprawie. Resort planuje, że w połowie przyszłego roku zostanie uchwalona ustawa o Narodowym Instytucie Onkologii. Według wiceministra, całościowa reforma systemu leczenia onkologicznego powinna zakończyć się do końca 2020 roku.
Według szacunkowych danych, w najbliższych latach liczba zachorowań na nowotwory wzrośnie do 200 tysięcy rocznie. Obecnie na około 170 tysięcy zachorowań ponad połowa wykrywanych przypadków to choroba zaawansowana.

Exit mobile version