Wymagał od innych, ale i od siebie…

fot. PAP/Lech Muszyński

W Gorzowie odsłonięto pomnik ks. prałata Witolda Andrzejewskiego. Uroczystości zainaugurowała msza św. w intencji zmarłego w 2015 roku kapłana.

– Ks. prałat Witold Andrzejewski był związany ze środowiskiem opozycji antykomunistycznej – mówił w kazaniu bp. Tadeusz Lityński:

 

„To jest utrwalenie pamięci o wybitnym kapłanie, który w Gorzów wrósł, i którego brak ciągle odczuwany. Na pewno największą stratę poniosła +Solidarność+ i dzisiaj to ona doprowadziła do odsłonięcia tego pomnika (…). Myślę, że ciągle takiego autorytetu jakim był Witold dla nas wszystkich, jako ksiądz, kapłan, ciągle nam bardzo też brakuje” – powiedziała uczestnicząca w uroczystości minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Na niedzielne uroczystości złożyło się odsłonięcie pomnika i polowa msza święta w intencji ojczyzny na placu przy gorzowskiej katedrze. Przewodniczył jej biskup zielonogórsko-gorzowski ks. bp Tadeusz Lityński.

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie na Starym Rynku plenerowej wystawy Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Pielgrzym Niepodległości 1940-2015” poświęconej sylwetce ks. Witolda Andrzejewskiego.

Odlana z brązu postać duchownego stanęła w pobliżu Białego Krzyża znajdującego się przy murach katedry. Krzyż ten jest także nazywany „Krzyżem Solidarności” i symbolizuje wiarę i walkę o wolność mieszkańców Gorzowa.

Inicjatorem budowy pomnika ks. Andrzejewskiego był Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność”.

„Po śmierci ks. Witolda Andrzejewskiego zrodził się pomysł, by upamiętnić tą wspaniałą postać. Pomnik stoi w bardzo istotnym miejscu dla gorzowskiej +Solidarności+, bo w miejscu, gdzie odbywamy różne uroczystość związane z powstaniem +Solidarności+, z rocznicą stanu wojennego. Jestem przeszczęśliwy. Udało nam się. Pomnik stoi, jest też tablica informacyjna” – powiedział przewodniczący gorzowskiej „Solidarności” Waldemar Rusakiewicz.

Jak można dowiedzieć się z Encyklopedii Solidarności, Witold Andrzejewski urodził się 5 kwietnia 1940 r. w Kownie na Litwie. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1963). Pracował jako aktor, najpierw w Łodzi, a później w gorzowskim Teatrze im. J. Osterwy.

W 1966 r. wstąpił do seminarium duchownego w Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 r. Przez całe swoje kapłańskie życie związany był z Gorzowem, najpierw jako wikariusz i duszpasterz młodzieży, następnie jako proboszcz w parafiach MB Różańcowej i Niepokalanego Poczęcia NMP.

Pod koniec lat 70. minionego wieku był uczestnikiem Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz organizatorem kontaktów młodzieży akademickiej ze środowiskami opozycyjnymi, kolportował wydawnictwa niezależne. Jesienią 1980 został kapelanem „Solidarności” w Regionie Gorzowskim.

13 grudnia 1981 r. był inicjatorem odczytanego w parafiach Gorzowa listu krytykującego wprowadzenie stanu wojennego. Współorganizował pomoc dla internowanych i uwięzionych.

Po zmianach politycznych w naszym kraju był także kapelanem lubuskiego garnizonu policji. Był Honorowym Obywatelem Miasta Gorzowa Wlkp. Zmarł 30 stycznia 2015 r. w Gorzowie.

Za swoje zasługi ks. Andrzejewski otrzymał liczne wyróżnienia kościelne i państwowe. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Na początku uroczystości sylwetkę ks. Andrzejewskiego przedstawił Janusz Dreczka:

Relacja z uroczystego aktu przekazania pomnika miastu:

Posłuchaj przemówień zaproszonych gości:

Exit mobile version