Udany rewanż Artego

Trzy dni temu, w hali przy ul. Chopina w Gorzowie Wlkp. koszykarki miejscowego zespołu InvestInTheWest ENEA w meczu EuroCup Women pokonały po dogrywce Artego Bydgoszcz. Dzisiaj, w tej samej hali, te same zespoły spotkały się w pojedynku o ekstraligowe punkty.

Tym razem lepsze okazały się bydgoszczanki, które wygrały 74:73.

Ligowy pojedynek mocno przypominał ten w ramach rozgrywek EuroCup Women. W pierwszej kwarcie lepsze były miejscowe, ale drugą minimalnie wygrały koszykarki Artego. Pod koniec pierwszej połowy doszło do zdarzenia, które miało istotny wpływ na to ci działo się później. W ostatniej sekundzie do kosza InvestInTheWest rzucała Daria Stelmach. Nie trafiła, a o bezpańską piłkę walczyły Dragana Stankowić i Ariel Atkins. Piłka była w rękach miejscowej zawodniczki, ale sędziowie uznali, że sfaulowała swoją rywalkę. Amerykanka, która – podobnie jak trenerzy AZS AJP – była przekonana, że jeśli faulowała to było to już po czasie gry, zbyt gwałtownie zareagowała na decyzję arbitrów, co skończyło się dla niej przewinieniem technicznym. Oznaczało to trzy rzuty dla rywalek, zaś Atkins przystępowała do drugiej połowy z czterema faulami na koncie. To z kolei sprawiło, że w trzeciej kwarcie rywalki bezlitośnie to wykorzystywały zdobywając przy jej biernej postawie łatwe punkty. Artego powiększało przewagę, która na początku ostatniej kwarty wynosiła już 12 punktów (63:51). Miejscowe wzmocniły obronę, trafiać zaczęła Annamaria Prezelj i gorzowianki, na 2,5 min. przed końcem doprowadziły do remisu 72:72. Kolejne akcje kończyły się niecelnymi rzutami z obu stron. Gdy do końca zostało 14 sekund sfaulowana została Agnieszka Fikiel, ale trafiła tylko drugi rzut wolny. Czas dla trenera Artego, po którym dochodzi do sytuacji rzutu sędziowskiego, ale piłka pozostała w posiadaniu przyjezdnych. Kolejna akcja po której nie trafia Stanković, ale piłkę przechwytuje Agnieszka Szott-Hejmej i na 0,1 sekundę przed końcem meczu trafia do kosza zapewniając zwycięstwo drużynie Artego.

InvestInTheWest ENEA Gorzów Wlkp. – Artego Bydgoszcz 73:74 (17:14, 22:22, 10:21, 24:17)
InvestInTheWest ENEA: Sharnee Zoll-Norman 4, Julija Rytsikowa 6, Ariel Atkins 4, Annamaria Prezelj 13, Agnieszka Fikiel 7, Laura Juskaite 6, Maryia Papova 20, Daria Stelmach 2, Kyara Linskens 11.
Artego: Tamara Radočaj 12, Agnieszka Szott-Hejmej 9, Elżbieta Międzik 20, Dragana Stanković 12, Julie McBride 5, Karolina Poboży 4, Ziomara Morrison 12, Paulina Kuczyńska 0.