Ratunek dla chorych na nowotwory dróg żółciowych

Zdj. WSW w Gorzowie

Chirurdzy z gorzowskiego szpitala przeprowadzili zabieg jaki, do tej pory, wykonywany był tylko w 3 ośrodkach w Polsce. Chodzi o endoskopowe wszczepienie samorozprężalnej protezy ułatwiającej przepływ żółci. To zabieg, który poprawia komfort życia pacjentom z nowotworami dróg żółciowych i przedłuża życie.

Dotąd udrożnienia zajętych nowotworem dróg wykonywane były metodą tradycyjną. Ale nie można było jej zastosować u każdej chorej na tego rodzaju  nowotwór osoby. Dla tej grupy pacjentów nie było ratunku, a zamknięte drogi żółciowe prowadziły do śmierci. Żeby im pomóc należało opracować inną, skuteczna metodę leczenia. Udało się. 

Zabieg polega na wprowadzeniu do zmiany nowotworowej elektrody w kształcie sondy, przez którą przepływa prąd przemienny o wysokiej częstotliwości. Skok temperatury powoduje, że tkanki objęte nowotworem ulegają martwicy i niszczą zmianę  chorobową– wyjaśnia Marek Buszkiewicz – chirurg z gorzowskiego szpitala. Metoda jest wykorzystywana na świecie zaledwie od 3 lat.

Pierwszą osobą zoperowaną w ten sposób w gorzowskim szpitalu jest 60-letnia kobieta, mieszkanka województwa lubuskiego. Zabieg przebiegł bez komplikacji. Pacjentka czuje się dobrze.

Exit mobile version