Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęca do udziału w akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”, która odbędzie się 19 kwietnia. Po raz dziewiąty Muzeum POLIN tą akcją upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim w 1943 roku.
W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa kampania częściowo odbędzie się w internecie. Zaplanowane są między innymi: wirtualny spacer, debata oraz koncert.
Ze względu na epidemię koronawirusa, drugi rok z rzędu wydarzenie w większości zostanie przeniesione do internetu. „Na ulicach Warszawy będzie można pobrać papierowe żonkile ze specjalnych „żonkilomatów” lub wydrukować i zawiesić plakat w oknie:- mówi Zofia Bojańczyk, koordynatorka akcji. „Niestety na ulicach Warszawy nie zobaczymy tysięcy wolontariuszy jednak mogę zapewnić, że muzeum zadba o to by ludzie mogli się zaopatrzyć w żółte kwiaty. Symbol tego, że łączy nas pamięć” – powiedziała Zofia Bojańczyk.
Muzeum przygotowało także program edukacyjny związany z akcją dla bibliotek i szkół, które mogą dzięki tym materiałom przeprowadzić lekcję dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. „Do 15 kwietnia można zgłaszać swoją szkołę lub instytucje. My te materiały prześlemy i oczywiście pokażemy jak z nich korzystać” – powiedziała Zofia Bojańczyk.
Symbol żółtego żonkila nawiązuje do kwiatów, które co roku w rocznicę wybuchu powstania w getcie od anonimowej osoby otrzymywał jeden z jego przywódców – Marek Edelman.
Szczegóły akcji „Żonkile” znajdują się na stronie internetowej www.polin.pl.