Promocja książki Wenety Puklicz-Pierzchały odbędzie się we wtorek 20 września o godz. 17 w bibliotece Akademii im. Jakuba z Paradyża przy ul. Chopina. Autorka książki zmarła w kwietniu tego roku. Wydawnictwo, które ukazało się po jej śmierci, nosi tytuł „Teatr Ireny i Tadeusza Byrskich, czyli idea prowincji oswojonej w praktyce”.
Autorka, mocno związana z gorzowskim Teatrem im. Juliusza Osterwy (była córką Michała Puklicza, który przez 30 lat zajmował się tam scenografią), podjęcie tematu tłumaczyła „niedosytem wiedzy na temat Teatru Byrskich, ale też chęcią oddania im sprawiedliwości i hołdu”. Weneta Puklicz- Pierzchała wyjaśniła m.in. pojęcie „prowincji teatralnej” w koncepcji Byrskich, czyli tworzenia teatru ambitnego, zaangażowanego społecznie, z dala od centrów kulturalnych. Podkreślił to w swojej opinii na temat wydawnictwa prof. Maria Krzysztof Byrski, który napisał: Autorka z niezwykłą wrażliwością potraktowała dzieje zmagań Byrskich o oczyszczenie prowincjonalnych teatrów z panoszącej się szmiry, modelując repertuar w sposób, który umożliwiał widzom smakowanie prawdziwego teatru na najwyższym możliwym poziomie. W tej samej opinii czytamy, że w książce szczególnie cenny jest rozdział poświęcony pracy Byrskich w latach 60-tych w teatrze im. Osterwy: Wszystko co wydarzyło się w tym czasie autorka znała z osobistego udziału w tych wydarzeniach i relacjonuje w prawdziwie poruszający sposób, choć zachowując właściwy dystans badacza.
Jak dodaje autor posłowia: Pozostaje tylko żal, że nie możemy podziękować czcigodnej Autorce w osobie za jej trud, bowiem nie ma jej wśród nas. Cześć Jej pamięci!
Irena i Tadeusz Byrscy budowali w powojennej Polsce kulturę teatralną. Kierowali teatrami m.in. w Opolu, Toruniu, Kielcach, Poznaniu, a w latach 60-tych także w Gorzowie. Janusz Dreczka napisał: Swoim teatrem Byrscy wprowadzali Gorzów na wielkomiejskie salony oraz sceny i ekran telewizji. Nadawali miastu charakter miasta, a nie powiatowszczyzny (…)