Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka, w Polsce jest to święto ponad 6 milionów najmłodszych obywateli.
Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, w celu promowania ideałów i wartości dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.
W Polsce, podobnie jak w innych byłych państwach komunistycznych w Europie, święto było obchodzone od 1952 roku.
Przed wojną w Rzeczpospolitej 22 września obchodzono Święto Dziecka, ustanowione w 1929 roku, z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem.
Według danych ZUS, w okresie od lutego 2020 do stycznia 2021 roku w naszym kraju urodziło się niespełna 350 tysięcy dzieci. Od lipca 2019 roku rządowy program Rodzina 500 plus, wprowadzony w kwietniu 2016-go, obejmuje wszystkie dzieci do 18. roku życia.
Dzień Dziecka na świecie jest obchodzony w różnych terminach. Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi go 20 listopada, w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji Praw Dziecka w 1989 roku.
Polska była inicjatorem opracowania tego ostatniego dokumentu – zaproponowała uchwalenie konwencji, złożyła projekt oraz aktywnie uczestniczyła w jego przygotowaniu. Konwencja, po podpisaniu przez 20 państw, weszła w życie w 1990 roku.
We Francji dzieci mają swoje święto 6 stycznia, kiedy przypada Dzień Rodziny. Podczas wspólnej, uroczystej kolacji podaje się między innymi ciasto z „wróżbami”.
W Japonii innego dnia świętują chłopcy, a innego dziewczynki. Chłopcy – 5 maja – robią z ojcami flagi w kształcie karpia, będące symbolem siły i odwagi, i wieszają je na drzwiach. Dziewczynki – 3 marca – przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.
W Turcji Dzień Dziecka jest obchodzony 23 kwietnia, w Australii – w czwartą środę października, w Argentynie – w drugą niedzielę sierpnia, a na Węgrzech – w ostatnią niedzielę maja.