Rozmowy o współpracy polsko-niemieckiej

W Kostrzynie Nad Odrą odbyło się spotkanie w ramach Polsko-Niemieckiej Platformy Współpracy zorganizowane przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregion „Pro Europa Viadrina” oraz biuro euroregionu po stronie niemieckiej. Celem spotkania była przede wszystkim wymiana doświadczeń oraz pozyskanie partnerów do realizacji nowych wniosków. Mówi Elżbieta Karmazyn, kierownik projektów euroregionalnych:

Gorzowski euroregion od ponad 30 lat aktywnie wspiera polsko-niemiecką współpracę na obszarze województwa lubuskiego i kraju związkowego Brandenburgia, służąc jednocześnie pomocą i wsparciem zarówno od strony merytorycznej, jak i przy samej realizacji projektów:

Ze środków euroregionalnych korzystają podgorzowskie gminy. Ostatnia perspektywa nie zakładała działań inwestycyjnych, pozwalała natomiast na realizację spotkań partnerskich i działań kulturalnych. Mówi Magdalena Szydełko, wójt gminy Stare Kurowo:

W spotkaniu po raz pierwszy udział wzięli przedstawiciele gorzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy w ramach Platformy Współpracy liczą na pozyskanie partnera do realizacji wspólnych działań. Mówi Halina Urban, prezes UTW:

Przykładem wieloletniej współpracy z euroregionem jest gmina Kłodawa, która na polsko-niemieckim partnerstwie opiera swoje działania kulturalno-społeczne. Są to zarówno duże przedsięwzięcia typu Kłodawska Majówka, jak i szereg mniejszych wydarzeń. Mówi Jarosław Pikuła, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kłodawie:

Dodajmy, że na spotkaniu ośrodek z Kłodawy zaprezentował m.in. organizowany przez siebie letni obóz w ramach projektu „Kultura nie zna granic”. Gmina liczy na to, że uda jej się pozyskać środki na  wydarzenie także w tym roku.

 

 

Exit mobile version