Upamiętnienie „gorzowskiego sierpnia”. Radni KO przeciw

FOT. Ireneusz Grzegolec

Gorzowscy radni podjęli decyzję w sprawie zabezpieczenia finansowego instalacji artystycznej, która ma upamiętnić wydarzenia z 31 sierpnia 1982 roku. Sprawa wydawała się oczywista, jednak radni KO zagłosowali przeciw.

Chodzi o instalację, która ma powstać za rok z okazji 40. rocznicy „gorzowskiego sierpnia”. Już teraz trzeba było jednak podjąć decyzję o zabezpieczeniu finansów. Pieniądze na upamiętnienie w formie instalacji artystycznej daje Instytut Pamięci Narodowej. Miasto ma zaś przygotować teren w okolicach katedry, na którym ona stanie.

Radni byli niemal jednomyślni w tej sprawie. Przeciwko zagłosowało jedynie pięciu radnych KO.

Jako argumentów użyli wyliczeń finansowych. Radosław Wróblewski powiedział, że nie chce podejmować decyzji, bo nie wie dokładnie ile cała inwestycja będzie miasto kosztować. Jerzy Sobolewski powiedział zaś wprost, że miasto ma obecnie ważniejsze potrzeby.

Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki odpowiadał, że na tym etapie nie można mówić jeszcze o dokładnych kwotach. Przekonywał, że w sprawie nie powinno być kontrowersji, bo dotyczy najważniejszych wydarzeń w powojennej historii miasta.

Sebastian Pieńkowski z PiS stwierdził, że gorzowianie powinni dziś okazać wdzięczność uczestnikom wydarzeń „gorzowskiego sierpnia”. Ich walkę o wolność w stanie wojennym porównał do wydarzeń w Gruzji z 2008 roku, ukraińskiego Majdanu z 2013, czy niedawnych prodemokratycznych demonstracji na Białorusi. Alicja Burdzińska (PiS) dodawała, że miasta nie stać, by nie upamiętniać wydarzeń historycznych. – Na czym chcecie budować historię miasta, jeśli nie na takich wydarzeniach? – pytał polityków Platformy Obywatelskiej Tomasz Rafalski z PiS.

Gorzowski Sierpień 1982

31 sierpnia 1982 w Gorzowie miała miejsce demonstracja upamiętniającą podpisanie solidarnościowych porozumień sierpniowych. Demonstracja przerodziła się w wielotysięczny protest przeciwko stanowi wojennemu.

Protest został rozbity przez siły milicyjne. Wiele osób było później represjonowanych. Historycy są dziś zgodni, że Gorzów dzięki wydarzeniom z 1982 roku zapisał się jako jeden z ważniejszych ośrodków antykomunistycznego oporu.

Od kilku lat działa społeczny komitet, który zajmuje się organizacją wydarzeń rocznicowych upamiętniających historię z 1982 roku.

Exit mobile version