Szczoteczki do zębów różnią się od siebie zastosowaną w nich technologią, liczbą programów oraz wykonywanych ruchów na minutę pracy, a także kształtem główki czyszczącej. Producenci tego typu urządzeń od lat prześcigają się w tym, aby zapewnić konsumentom jak największy komfort, bezpieczeństwo i wysoką jakość użytkowania.
Szczoteczki ultradźwiękowe przeznaczone są dla najbardziej wymagających użytkowników szczoteczek elektrycznych. Jak działają modele ultradźwiękowe? Co różni je od sonicznych? Jakie są ich zalety, a jakie wady? W tekście poniżej znajdziesz odpowiedzi na zadane pytania.
Czym jest i jak działa szczoteczka ultradźwiękowa?
Szczoteczka ultradźwiękowa to urządzenie z silnikiem elektrycznym, które w swojej pracy wykorzystuje fale ultradźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości – nawet do 1,6 Mhz, co odpowiada aż 96 000 000 pulsacji na minutę! Są to wartości niesłyszalne dla człowieka, dlatego praca szczoteczki ultradźwiękowej jest tak komfortowa. Fale przenoszone są pomiędzy tkankami, a więc docierają głęboko, nawet do kieszonek dziąsłowych, rozbijając łańcuchy bakterii oraz działając biostymulująco. Mają także właściwości lecznicze i terapeutyczne, gdyż masują dziąsła, regenerując je i poprawiając ich ukrwienie. Szczoteczka ultradźwiękowa jest bardzo skuteczna w usuwaniu zanieczyszczeń oraz redukowaniu płytki nazębnej bez mechanicznego ścierania.
Ten model szczoteczek rekomendowany jest najbardziej osobom, które borykają się
z problemem nadwrażliwości zębów, posiadają aparaty ortodontyczne lub protezy, a także przeszły inne zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy ustnej.
Szczoteczka ultradźwiękowa a soniczna
Szczoteczki ultradźwiękowe i szczoteczki soniczne to na pozór bliźniacze urządzenia, jednak tak naprawdę dzieli je całkiem sporo. Wygląd zewnętrzny to przecież nie wszystko, a najbardziej liczy się to, co w środku. Szczoteczki ultradźwiękowe emitują – jak sama nazwa wskazuje – fale ultradźwiękowe, podczas gdy soniczne – fale dźwiękowe. Te pierwsze produkują fale o częstotliwości do 1,6 Mhz, a drugie – wielokrotnie mniejsze. Różnica leży również w odległości, w jakiej fale docierają poza linię dziąseł. W przypadku szczoteczek ultradźwiękowych wynosi ona 5 mm, a w przypadku szczoteczek sonicznych – 4 mm, co sprawia, że pierwsza jest w stanie usunąć więcej bakterii. Więcej informacji na temat szczoteczek sonicznych znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych
Dobrym rozwiązaniem zdaje się być kupno urządzenia, które znajduje się gdzieś pomiędzy szczoteczkami sonicznymi a ultradźwiękowymi. Przykładem takiego modelu może być szczoteczka Megasonex M8, która wykorzystuje fale dźwiękowe o częstotliwości 1,6 Mhz oraz wymiatające ruchy soniczne. Umożliwia pracę w trzech trybach, które różnią się od siebie liczbą wspomnianych ruchów. Pierwszy przeznaczony jest do codziennego szczotkowania zębów, drugi – do czyszczenia zębów wrażliwych, a trzeci w całości wykorzystuje pracę fal ultradźwiękowych.
Szczoteczka ultradźwiękowa – zalety
Szczoteczka ultradźwiękowa posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest ona bardzo skutecznym produktem higieny jamy ustnej. Znajdziemy wśród nich takie jak:
- cicha, wydajna praca
- masaż i stymulacja dziąseł
- oczyszczanie bez mechanicznego ścierania
- usuwanie nawet 97% bakterii z jamy ustnej
- skuteczne czyszczenie trudno dostępnych miejsc
- zapobieganie chorobom przyzębia i stanom zapalnym dziąseł
- pielęgnacja obszarów wokół aparatów ortodontycznych, mostów i protez
- generowanie fal dźwiękowych, które precyzyjnie rozbijają łańcuchy bakterii.
Szczoteczka ultradźwiękowa – wady
Szczoteczka ultradźwiękowa nie posiada zbyt wielu wad, gdyż producenci zadbali o to, aby zapewniała ona największy możliwy komfort użytkowania. Jedną z nich jest jednak uzależnienie od prądu. Aby skorzystać ze szczoteczki ultradźwiękowej, musisz najpierw ją naładować. Na całe szczęście na rynku wciąż pojawiają się produkty, które są w stanie coraz dłużej pracować na jednym ładowaniu. Niektóre z nich wytrzymują nawet kilka tygodni.
Istnieje jeszcze jedna rzecz, która może odstraszyć potencjalnych kupców. To cena. Szczoteczki ultradźwiękowe bywają naprawdę drogie. Za sprzęt dobrej jakości zapłacimy nawet powyżej 1000 złotych! Jeśli jednak w zamian otrzymamy skuteczną, bezpieczną i kompleksową ochronę jamy ustnej, warto zastanowić się nad wydaniem większej ilości pieniędzy oraz sprawieniem prawdziwego prezentu swoim zębom.