Jabłoń 'Złota Reneta’, stara odmiana parchoodporna, cieszy się długą historią i wielką popularnością pośród ogrodników i sadowników. Jej wyjątkowa odporność na choroby i szkodniki oraz wydajność sprawiają, że znajduje swoje zastosowanie także w produkcji towarowej. Owoce 'Złotej Renety’, nie tylko zachwycają smakiem, lecz także odznaczają się trwałością, co czyni je idealnymi do przechowywania i przetwarzania. Jak przebiega uprawa jabłoni 'Złota Reneta’? Sprawdź, jakich zapylaczy potrzebuje jabłoń 'Królowa Renet’?
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Jakie są kluczowe cechy jabłoni ‘Złota Reneta’?
- Jakie odmiany jabłoni mogą być zapylaczami drzewa owocowego ‘Złota Reneta’?
- Jak przebiega proces uprawy jabłoni ‘Królowa Renet’?
Jabłoń ‘’Złota Reneta’ – pochodzenie i charakterystyka
Jabłoń ‘Złota Reneta’ parchoodporna, stara odmiana jabłoni uprawiana w Anglii już od XVII wieku. Jest niezwykle ceniona w sadownictwie na terenach Niemiec, Austrii, Polski i Francji.
Jabłoń ‘Królowa Renet’ (Malus domestica) osiąga od 4 do 5 m wysokości, tworząc szeroką koronę o piramidalnym kształcie. Posiada liczne rozgałęzienia, które pokryte są ciemnozielonymi, owalnymi liśćmi. W okresie kwitnienia (maj) obfituje w biało-różowe miododajne kwiaty, które wydzielają łagodny, słodko-kwaśny zapach.
Owocowanie jabłoni ‘Królowa Renet’
Jabłoń ‘Złota Reneta’ wchodzi w okres owocowania stosunkowo wcześnie – już po 3 latach od posadzenia. Dojrzałość zbiorczą osiąga wczesną jesienią (wrzesień, październik). Rodzi duże lub średniej wielkości owoce o kulisto-stożkowym kształcie. Skórka jabłek jest cienka i lśniąca, przyozdabia ją zielonożółta barwa pokryta częściowo pomarańczowoczerwonym, marmurkowo-stożkowatym rumieńcem. Ich zwięzły i soczysty miąższ o żółtawej barwie, odznacza się delikatnie kwaskowatym, korzennym smakiem. Owoce można przechowywać przez dłuższy czas, nie martwiąc się o straty w ich walorach smakowych.
Jabłoń 'Złota Reneta’ – zapylacze
Jabłoń ‘Królowa Renet’ jest w stanie zapylić się własnym pyłkiem. Niemniej jednak obecności zapylaczy, czyli innych odmian jabłoni kwitnących w tym samym lub zbliżonym czasie, ma wpływ na obfitsze plonowanie.
Funkcję zapylaczy jabłoni ‘Reneta Złota’ mogą pełnić między innymi odmiany:
- ‘Idared’;
- ‘Koksa Pomarańczowa’;
- ‘James Grieve’;
- ‘Jonatan’;
- ‘Gloster’;
- ‘Elstar’.
Uprawa i pielęgnacja jabłoni parchoodpornej ‘Złota Reneta’
Jabłoń 'Złota Reneta’ wykazuje znaczną tolerancję wobec różnych typów gleby i nie wymaga licznych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie (6,4-7 pH).
Przed posadzeniem sadzonki należy dokładnie oczyścić oraz spulchnić glebę. Zaleca się także wzbogacić podłoże cennymi składnikami odżywczymi, poprzez dodanie kompostu lub obornika.
Jabłoń ‘Reneta Złota’ najlepiej rośnie w miejscach przewiewnych, ciepłych i dobrze oświetlonych. Dobrze znosi także stanowiska półcieniste, w których światło słoneczne pada na roślinę przez minimum 6 godzin.
Cięcie
Jabłoń ‘Królowa Renet’ wymaga tak jak każda inna odmiana jabłoni regularnego przycinania w okresie przedwiośnia. Pod koniec lutego należy usunąć wszystkie uszkodzone i chore pędy. Resztę gałęzi zaleca się przyciąć o ⅓ ich długości, a wierzchołek na wysokości 40 cm nad ostatnim pędem.
Cięcie powinno być przeprowadzone w dni suche, gdy jest małe ryzyko mrozów. Do przycinania gałęzi należy używać sekatora ręcznego lub piły ogrodniczej. Miejsca cięcia powinno się natychmiast zabezpieczyć maścią ogrodniczą, by uchronić jabłoń przed ewentualnymi chorobami.