Osoby szukające pracy w Gorzowie Wielkopolskim, których pasją jest motoryzacja, mają do wyboru kilka ciekawych zawodów. Wymienione stanowiska pozwolą im pogodzić zamiłowanie do samochodów z satysfakcjonującą karierą. Jakie oferty warto rozważyć i na jakich specjalistów jest popyt w Gorzowie Wielkopolskim?
Zapotrzebowanie na pracowników-pasjonatów
Według wskazań badania “Barometru Zawodów” na 2023 rok w Gorzowie Wielkopolskim prawie nie ma branży, która nie odczuwałaby deficytu wykwalifikowanych i chętnych do pracy kandydatów. Sprawia to, że osoby poruszające się po tutejszym rynku pracy mają większe pole do negocjowania warunków zatrudnienia oraz wyboru naprawdę najlepszych ofert, w tym tych powiązanych z ich pasjami!
Związanie życia zawodowego z dziedziną, która nas ekscytuje to jeden z elementów uczynienia swojej pracy naprawdę satysfakcjonującą. Oferty pracy w Gorzowie na GoWork.pl zawierają wiele propozycji dla miłośników motoryzacji. Oto ciekawe zawody, na które jest popyt na lokalnym rynku zatrudnienia i które pozwalają w praktyce wykorzystywać pasję do zasiadania za kółkiem.
Przedstawiciel handlowy w branży motoryzacyjnej
Zawód przedstawiciela handlowego pozwala w praktyce wykorzystać wiedzę i zamiłowanie do motoryzacji. Nikt tak przecież nie skłoni do zakupu konkretnego auta, jak osoba wykazująca najszczerszą pasję do pojazdów. Jest to jednak praca z klientem i w sprzedaży, a te dziedziny potrafią być bardzo obciążające psychicznie.
Klienci bywają różni, nie pomaga także, zwykle obecna, presja na osiąganie konkretnych wyników sprzedażowych. Poza sporą odpornością na takie czynniki konieczne są również rozwinięte kompetencje miękkie. Dobry przedstawiciel handlowy to osoba o wysokiej kulturze osobistej, potrafiąca prowadzić skuteczne negocjacje, wykorzystująca techniki perswazji i bardzo komunikatywna.
Skuteczny handlowiec może liczyć na atrakcyjne zarobki, które kształtują premie od każdego pozyskanego klienta. Zawód ten pozwala pasjonatom motoryzacji rozwijać umiejętności, na które zawsze będzie popyt na rynku pracy — umiejętności miękkie.
Instruktor nauki jazdy
W zawodzie instruktora nauki jazdy też można zarażać swoją pasją do motoryzacji. Głównym miejscem pracy tego specjalisty jest przecież sam samochód, plac manewrowy i ulica. Każdy instruktor musi być jednak bardzo cierpliwy oraz umieć skutecznie przekazywać swoją szeroką wiedzę, a do tego nie zrażać kursantów, których bariery do zasiadania za kierownicą są całkiem spore.
Instruktor może uczyć kandydatów na kierowców samochodów osobowych, ale także kierowców chcących zawodowo związać się np. z prowadzeniem największych ciężarówek. Aby zostać instruktorem nauki jazdy, konieczny jest kilkuletni staż za kółkiem, pozytywne przejście badań, niekaralność oraz własny, pozytywny egzamin sprawdzający gotowość do pełnienia tej roli.
Kierowca samochodów ciężarowych i autobusów
Polska branża transportowo-spedycyjno-logistyczna notuje ogromne zapotrzebowanie na kierowców zawodowych i to nie tylko w samym Gorzowie Wielkopolskim. Obecne kadry się starzeją i odchodzą na emerytury, a brakuje zastępowalności pokoleniowej. Wciąż zbyt mało kandydatów wybiera karierę kierowcy zawodowego w stosunku do rosnących potrzeb rynku pracy, co powoduje, że sukcesywnie i bardzo dynamicznie wzrastają wynagrodzenia oferowane pracownikom.
Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2023 roku mediana wynagrodzeń w województwie lubuskim w transporcie i gospodarce magazynowej wynosi około 7,1 tys. zł brutto miesięcznie i jest drugą najwyższą medianą zarobków wśród wszystkich przebadanych branż w regionie. Statystycznie więcej zarabiają jedynie osoby związane z sektorem informacji i komunikacji, czyli m.in. specjaliści z różnych obszarów IT.
Najwięcej wakatów czeka na kierowców z kategorią prawa jazdy C, D oraz C+E. Praca jest wymagająca. Często wiąże się z długimi wyjazdami zagranicznymi. Kierowcy międzynarodowi pracują np. w systemie 3/3, czyli trzy tygodnie spędzają w trasie, a kolejne trzy w domu. Gorzów Wielkopolski znajduje się jednak stosunkowo blisko granicy z Niemcami, a ponadto dla kogo takie warunki zatrudnienia nie będą uciążliwe, jeśli nie właśnie dla pasjonata podróżowania za kółkiem.
Dalsza część tekstu pod zdjęciem.
Diagnosta i mechanik
Pasję do technicznej strony motoryzacji można spożytkować w roli mechanika pojazdów albo diagnosty samochodowego. To specjaliści, przed którymi świat części i usterek nie ma żadnych tajemnic. Trzeba się jednak liczyć z ogromną odpowiedzialnością, z jaką wiążą się te stanowiska.
Aby zostać mechanikiem samochodowym, należy odbyć odpowiednie kształcenie w szkole zawodowej, technicznej lub branżowej, natomiast diagnosta samochodowy to specjalista, od którego, oprócz kierunkowego wykształcenia, wymaga się także odpowiednio długiego stażu praktyk w stacji kontroli lub zakładzie naprawy pojazdów, odbywanych pod okiem doświadczonych pracowników.