Już po raz 29. w Gorzowie obchodzony jest Dzień Pamięci i Pojednania. Święto ma przypomnieć o dawnych mieszkańcach miasta. 30 stycznia 1945 roku do ówczesnego Landsberga wkroczyły wojska radzieckie. Od tego dnia liczy polska historia miasta nad Wartą.
Dzień Pamięci i Pojednania obchodzony jest w Gorzowie od 1995 r. To okazja, by przypomnieć i pielęgnować relacje między byłymi i obecnymi mieszkańcami. Pamięć o naszej wspólnej historii jest bardzo ważna, mówi prezydent Gorzowa, Jacek Wójcicki:
Dzisiejsze obchody rozpoczęły się o 10:30 od złożenia kwiatów w lapidarium w Parku Kopernika. Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty także na cmentarzu wojennym oraz w ossarium na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej.
Głównym punktem obchodów Dnia Pamięci i Pojednania było symboliczne uderzenie w Dzwon Pokoju na Placu Grunwaldzkim. Został on ufundowany m.in. przez byłych mieszkańców Landsberga jako dar z okazji 750-lecia Gorzowa. W uroczystości uczestniczył prawnuk landsberskiego fabrykanta, fundatora fontanny stojącej na Starym Rynku, Hermanna Pauckscka, Pan Wolfhart Paucksch:
Do Gorzowa przyjechali także niemieccy samorządowcy. Thomas Bischoff, wiceburmistrz Herfordu, zwracał uwagę na związki swojego miasta z Gorzowem:
Z okazji Dnia Pamięci i Pojednania o godz. 18:00 w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się koncert kameralny pt. „Ponad podziałami”. Lena Juszkiewicz na fortepianie zagra muzykę polskich i niemieckich twórców.