Przepisy dotyczące obowiązku posiadania kasy fiskalnej zmieniły się wraz z rozporządzeniem Ministra Finansów na początku tego roku. Co zostało w nich zawarte? Jakie pojawiły się zmiany? Oto najnowsze informacje o obowiązku posiadania kasy fiskalnej.
Kiedy pojawia się obowiązek stosowania kasy fiskalnej?
Od 1 stycznia 2024, na okres jednego roku, obowiązuje nowe Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Bezwzględnie kasę fiskalną muszą zatem posiadać przedsiębiorcy, którzy przyjmują należności od klientów (inaczej aktywa, o których więcej przeczytasz tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/prowadzenie-firmy/aktywa-i-pasywa) za:
- dostawy: gazu płynnego, silników i części do nich, nadwozi do pojazdów silnikowych, części do tych bez napędu mechanicznego, przyczep i naczep, a także ich części, kontenerów, części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (bez motocykli), komputerów, sprzętu fotograficznego, wyrobów z metali szlachetnych lub z ich udziałem, nośników danych analogowych i cyfrowych, wyrobów używanych jako paliwa silnikowe lub domieszki do nich, wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych oraz perfum i wód toaletowych.
- świadczenie usług: przewozów pasażerskich, taksówek, mycia, czyszczenia i napraw pojazdów, w zakresie opieki medycznej, prawniczych, doradztwa podatkowego, związanych z wyżywieniem, fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, a także kulturalnych, rozrywkowych i związanych z rekreacją.
Kasa fiskalna – limity w 2024 roku
Limit w 2024 jest dokładnie taki sam, jak obowiązujący wcześniej. Prowadząc sprzedaż towarów oraz usług na rzecz osób fizycznych, kasa fiskalna jest obowiązkowa, jeśli obrót na ich rzecz przekroczy 20 000 zł. Do tego limitu nie zalicza się jednak kilku czynności. Są to sprzedaż nieruchomości, środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych. W dwóch ostatnich przypadkach czynność musi być udokumentowana fakturą.
Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?
Istnieją określone grupy podatników, których nie obowiązuje limit 20 000 zł, gdy wykonują czynności zwolnione przedmiotowo z kasy rejestrującej. Są to między innymi osoby:
- prowadzące czynności notarialne,
- oferujące usługi telekomunikacyjne,
- świadczące usługi elektroniczne razem z usługami telekomunikacyjnymi,
- oferujące usługi ubezpieczeniowe i finansowe,
- zapewniające usługi związane z obsługą rynku nieruchomości,
- prowadzące sprzedaż wysyłkową (dostawa musi odbywać się kurierem lub za pomocą poczty; jasno określa się, czego dotyczyła i dla kogo została wykonana).
Prowadząc przedsiębiorstwo, warto być na bieżąco z przepisami, szczególnie tymi dotyczącymi kasy fiskalnej. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda obowiązek jej posiadania, gdy działasz w ramach działalności nierejestrowanej, zerknij do poniższego artykułu: https://firmove.pl/aktualnosci/prawo/prawo-gospodarcze/prowadzenie-dzialalnosci-nierejestrowanej-najwazniejsze-zagadnienia.