Żylaki to nie tylko problem natury estetycznej – świadczą o nieprawidłowym funkcjonowaniu zastawek żylnych oraz zaburzeniach układu krwionośnego. Jeszcze kilkanaście lat temu diagnozowano je głównie u osób po 50. roku życia, jednak obecnie coraz częściej występują także u młodszych Polaków. W jaki sposób można je zlikwidować? Zmiana nawyków, leczenie farmakologiczne, a może chirurgiczne – które rozwiązanie warto wdrożyć?
Dlaczego problem żylaków dotyczy coraz młodszych Polaków?
Żylaki, nazywane inaczej pajączkami, dla większości stanowią przede wszystkim poważny problem natury estetycznej. Rzeczywiście, fioletowe plamki na łydkach czy w zgięciach kolan nie prezentują się efektownie, jednak warto mieć świadomość, że świadczą one również o problemach z układem krwionośnym. Najczęściej tendencję do pajączków mamy zakodowaną w genach, jednak warto mieć świadomość, że inne czynniki również mogą mieć wpływ na żylaki – przyczyny tej dolegliwości są bardzo złożone. Wpływ na ich pojawienie się z pewnością wywiera styl życia – nadwaga, stojąca praca, brak aktywności fizycznej. Polacy żyją w biegu, nie zwracając uwagi na to, co jedzą, nie dbają też o kondycję organizmu, w tym również nóg. Statystycznie żylaki częściej dotyczą kobiet, a wpływ na to mogą mieć zmiany hormonalne zachodzące w ciąży oraz po jej zakończeniu.
Domowe sposoby walki z żylakami
Jeśli zauważymy na nogach nieestetyczne pajączki, powinniśmy zgłosić się do lekarza flebologa. Najczęściej zleca on przeprowadzenie USG Doppler, które pozwala jednoznacznie zdiagnozować żylaki. W początkowym stadium leczenie najczęściej polega na zmianie trybu życia. Lekarze zalecają, aby zrzucić zbędne kilogramy, więcej się ruszać i nie obciążać zanadto nóg. Niestety, ostatnie rozwiązanie może być trudne, jeśli na co dzień wykonujemy pracę w pozycji stojącej. Problem ten dotyczy na przykład fryzjerów, farmaceutów czy sprzedawców. Postarajmy się jednak w miarę możliwości siadać jak najczęściej. Pomocne mogą okazać się także leki dostępne bez recepty. Największą popularnością cieszy się maść na żylaki. Ze względu na to, że nogi często są obolałe, zaleca się stosowanie kremów chłodzących. Kobiety mogą sięgnąć po rajstopy albo kolanówki uciskowe, dobierając model o odpowiednim stopniu ucisku. W leczeniu żylaków pomagają środki farmakologiczne doustne, poprawiające stan naczyń krwionośnych oraz redukujących stany zapalne.
Leczenie chirurgiczne żylaków – kiedy jest konieczne?
Leczenie chirurgiczne żylaków zwykle nie jest rozwiązaniem pierwszego rzutu w przypadku młodych osób. Ich organizmy są na tyle sprawne, że zmiana nawyków oraz stosowanie odpowiednich leków powinny okazać się wystarczające. Jeśli jednak pomimo podjętego leczenia problem nie mija, należy rozważyć zabieg chirurgiczny. Takie leczenie wdrażane jest także przy zaawansowanych żylakach, gdzie domowe metody najzwyczajniej nie będą skuteczne. Zabieg chirurgiczny może wymagać dłuższej rekonwalescencji, przez co osoby wykonujące pracę stojącą przez pewien czas będą nieaktywne zawodowo. Niemniej jednak chirurgia pozwala poradzić sobie z problemem żylaków skutecznie i w stosunkowo krótkim czasie, podczas gdy domowe metody wymagają nieco więcej wysiłku. Pamiętajmy jednak, że zmiana złych nawyków jest istotna nawet przy leczeniu chirurgicznym, pozwalając utrzymać jego efekty.