Historyczna operacja z użyciem technologii 3D

Fot. WSW w Gorzowie

Pierwszą operację z wykorzystaniem techniki hologramowej przeprowadzono w gorzowskim szpitalu. Zastosowanie takiej techniki m.in. pozwala na większą precyzję. Pacjentem był prawie 50-letni mężczyzna, który trafił do lecznicy po upadku z dużej wysokości i doznał m.in.  wieloodłamowego złamania miednicy.

 Operacje miednic to jedne z najtrudniejszych zabiegów w chirurgii urazowo-ortopedycznej – mówią lekarze, dlatego zdecydowali się na przeprowadzenie zabiegu z wykorzystaniem techniki hologramowej. Jak wyjaśnia dr Krzysztof Chrobrowski najpierw poddano pacjenta szczegółowej diagnostyce obrazowej, w tym także tomografii komputerowej.  Obraz miednicy został przekonwertowany na obraz 3D. W ten sposób lekarze uzyskali bardzo dokładne odwzorowanie interesującego ich obszaru ciała pacjenta. Do miednicy w modelu 3D mieli dostęp przez cały czas trwania operacji. Co więcej dzięki zastosowaniu gogli VR – bez fizycznego dotykania operowanego narządu czy kości – mieli możliwość dowolnego obrócenia obrazu operowanego obszaru. Wszystko odbywało się przy pomocy gestów i komend głosowych.Zalet tej metody jest wiele: operacja trwa krócej, zmniejsza się ryzyko infekcji i skraca czas rekonwalescencji.

Technologię 3D można wykorzystywać do skomplikowanych zabiegów, głównie w obszarze miednicy, stawu kolanowego i zabiegach rekonstrukcji stopy oraz wstawiania endoprotezy stawu skokowego. Przy jej użyciu  można też wykonywać zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej, urologii onkologicznej, kardiologii, kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej czy otolaryngologii.

Exit mobile version