Nawet co piąty Lubuszanin może się zmagać z niepełnosprawnością. Niestety, jak wskazują statystyki, liczba osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami rośnie w naszym regionie z roku na rok.
Na szczęście, jak zaznacza Elwira Olczyk z Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze, w całym województwie jest także coraz więcej miejsc z udogodnieniami dla niepełnosprawnych:
W ostatnich latach do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami dostosowują się również lubuskie szkoły, a także firmy i zakłady pracy, co wpływa pozytywnie na aktywność zawodową osób z orzeczeniami o niepełnosprawności:
Zdaniem Piotra Frołowicza, prezesa spółdzielni socjalnej ALIVIO, która prowadzi w Zielonej Górze ośrodek wytchnieniowy dla osób niepełnosprawnych, oficjalne statystyki nie pokazują jednak pełnej skali problemów związanych z niepełnosprawnością.
– Tych osób jest znacznie więcej, podobnie, jak ich problemów – podkreśla Frołowicz:
Piotr Frołowicz zaznacza, że – mimo dużej skali problemu – lubuskie samorządy coraz lepiej radzą sobie z pomaganiem mieszkańcom z niepełnosprawnościami, realizując wiele ważnych programów finansowanych m.in. z Funduszu Solidarności:
Dodajmy, że 3 grudnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, ustanowiony przez ONZ w 1992 roku.