Trudno znaleźć osobę, która, choć kilka razy w życiu nie korzystała z pomocy okulisty. To lekarz, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób narządu wzroku. Choroby oczu są obecnie coraz częstsze, szacuje się, że cierpi na nie ponad połowa społeczeństwa polskiego. Kiedy warto umówić się na konsultacje? Jak wygląda wizyta u okulisty z Poznania?
Okulista – czym się zajmuje?
Okulistyka to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób oczu. Niemal każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu będzie miał styczność z lekarzem okulistą. To specjalista, który zajmuje się leczeniem, diagnostyką i profilaktyką różnego rodzaju nieprawidłowości narządu wzroku, zarówno wrodzonymi, jak i nabytymi tj. krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność, astygmatyzm, a także urazami oczu, chorobami neurookulistycznymi, nowotworami narządu wzroku itp. Okulista Poznań może dobrać również korekcję okularową oraz dopasowywać soczewki kontaktowe, leczy zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.
Kiedy należy udać się do lekarza okulisty?
Jest wiele objawów, które powinny skłonić do wizyty u okulisty. Główne z nich to:
- Nagłe pogorszenie widzenia;
- Zaburzenia ostrości widzenia;
- Zwężenie pola widzenia;
- Uczucie piasku pod powiekami;
- Dolegliwości bólowe oczu;
- Zmiany w okolicach oczu;
- Światłowstręt;
- Problem ze skupieniem wzroku;
- Łzawienie i pieczenie;
- Częste mruganie;
- Stany zapalne powiek i spojówek;
- Częste, niezdiagnozowane bóle głowy;
- Występowanie w rodzinie takich chorób jak zaćma i jaska;
- Dostanie się ciała obcego do oka itp.
Jak wygląda wizyta u okulisty?
Wizyta u okulisty w Poznaniu składa się z kilku etapów. Pierwsza część to wywiad, podczas którego lekarz pyta pacjenta o przyczynę wizyty, występujące dolegliwości i choroby, przyjmowane leki, a także choroby występujące w rodzinie. Po wywiadzie przychodzi czas na badanie przedmiotowe. Najczęściej jest to: badanie ostrości widzenia, badanie wady wzroku, wziernikowanie dna oka, badanie pola widzenia, podstawowe badanie funkcji nerwu wzrokowego, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Duże znaczenie do postawienia prawidłowej diagnozy ma badanie w lampie szczelinowej, które pozwala ocenić struktury występujące w komorze przedniej oka, spojówkę, twardówkę, rogówkę oraz powieki. Podstawowa diagnostyka jest niezbędna, pomaga w wykryciu wielu chorób tj. zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra czy retinopatia cukrzycowa. Inne badania tj. badanie dna oka, aberrometria, OCT, RM, angiografia fluoresceinowa wykonuje się w razie potrzeby, w przypadku podejrzenia występowania określonych chorób, a także przed zabiegami okulistycznymi.
Częstotliwość konsultacji u okulisty
Częstotliwość konsultacji u lekarza powinna zależeć od wieku oraz stanu zdrowia. Osoby młode, do 40 roku życia powinny umawiać się na wizyty profilaktyczne co najmniej raz na dwa-trzy lata. Osoby po 40 roku powinny korzystać z konsultacji u lekarza okulisty częściej, co najmniej raz na rok. Należy pamiętać, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia wad wzroku oraz rozwoju niektórych chorób. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować, że wizyty powinny odbywać się częściej np. raz na sześć miesięcy. Oczywiście w sytuacji wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości nie należy czekać i niezwłocznie umówić się na konsultację. Pierwsza wizyta dzieci, które nie mają żadnych dolegliwości w obrębie oczu, powinna się odbyć w momencie ukończenia przez malca trzeciego roku życia. W kolejnych latach najlepiej co rok kontrolować wzrok u dzieci. Lekarze okuliści przyjmują zarówno państwo, w ramach NFZ, jak i prywatnie, w gabinetach i prywatnych klinikach.
Okulista to lekarz, którego należy regularnie odwiedzać. Specjalista z Poznania ma odpowiednią wiedzę, sprzęt oraz doświadczenie, aby wykryć ewentualne choroby i szybko rozpocząć terapię. Należy pamiętać, że szybkie wykrycie choroby zwiększa ryzyko wyzdrowienia, a także skraca czas leczenia.