Pomaganie innym w powrocie do sprawności i diagnozowanie zaburzeń to Twoja wizja przyszłości zawodowej? Wiele możliwości rozwoju czeka na Ciebie na studiach podyplomowych. Jeśli lubisz pracować z najmłodszymi postaw na integrację sensoryczną! Jeśli natomiast wolisz rehabilitować osoby dorosłe, studia terapeuta zajęciowy będą lepszą opcją na karierę. Dowiedz się więcej z poniższego artykułu!
Integracja sensoryczna – diagnoza i terapia dzieci
Doznawanie bodźców to dla dzieci codzienność i sposób na naukę otaczającego ich świata – nieustannie biegają, skaczą i dotykają wszystkiego wokół. To naturalny proces, który pomaga im rozwijać koordynację, uczyć się reakcji na różne tekstury, dźwięki czy ruch, a także budować świadomość własnego ciała.
Czasami jednak zdarza się, że układ nerwowy dziecka nie przetwarza tych bodźców prawidłowo – niektóre dzieci reagują zbyt intensywnie na dźwięki, światło czy dotyk. Powodem tego, może być nieodpowiedni proces integracji sensorycznej, czyli przetwarzania i interpretowania przez mózg informacji pochodzącej od zmysłów. By jednak upewnić się co do wystąpienia zaburzeń, potrzebna jest diagnoza wykwalifikowanego specjalisty.
Jeśli preferujesz pracę z dziećmi, zamiast z dorosłymi, możesz stać się jednym z nich, wybierając studia podyplomowe. Na kierunku integracja sensoryczna poznasz niezbędne metody obserwacji diagnostyczno-klinicznej dzieci oraz najróżniejsze techniki terapii SI, które z powodzeniem zastosujesz w swojej przyszłej pracy. Opierają się one przede wszystkim na stymulowaniu układu nerwowego małego dziecka poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia i zabawy.
Terapia zajęciowa – rehabilitacja osób dorosłych
Praca z dziećmi to nie Twoja bajka? Chciałbyś prowadzić terapię, która zapewni jak największy komfort psychiczno-fizyczny osobom niepełnosprawnym lub przewlekle chorym?
W takim wypadku rozważ podjęcie studiów podyplomowych z terapii zajęciowej, które dostarczą Ci specjalistycznych kompetencji umożliwiających zaplanowanie programu terapii, jej efektywne prowadzenie i dokumentowanie. W tej pracy niezmiernie ważna jest również umiejętność emocjonalnego wsparcia podopiecznego, w czym pomogą ci podstawy pedagogiki i psychologii.
Jak wygląda praca terapeuty zajęciowego? Specjalista tej dziedziny dobiera indywidualnie ćwiczenia i aktywności do potrzeb podopiecznego – od terapii poprzez sztukę, rękodzieło, ruch, aż po specjalnie zaprojektowane zadania usprawniające motorykę i zdolności poznawcze.
Perspektywy zatrudnienia dla terapeutów
Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz pracę jako specjalista integracji sensorycznej? Twoje kompetencje przydadzą się przede wszystkim w specjalistycznych przedszkolach i szkołach integracyjnych, gdzie wesprzesz i poprowadzisz terapię dzieci z nadwrażliwością sensoryczną. Możesz zatrudnić się także w centrach terapii, prowadząc turnusy rehabilitacyjne dla dzieci. Nie zapominaj również o możliwości otworzenia własnej działalności i indywidualnej pracy z podopiecznymi.
Jako terapeuta zajęciowy, pracę znajdziesz wszędzie tam, gdzie potrzebny będzie specjalista od kompleksowej rehabilitacji osób starszych i schorowanych. Przykładem takich miejsc będą szpitale i kliniki, ośrodki dla osób niepełnosprawnych, a także domy seniora i centra opieki zdrowotnej.
Szukasz studiów podyplomowych online? Zapoznaj się z ofertą platformy studia-online.pl i rozpocznij naukę na własnych zasadach!