Do końca tego tygodnia planowane jest zakończenie szczepień pracowników gorzowskiego szpitala, a do końca lutego pracowników pozostałych podmiotów służby zdrowia związanych z samorządem województwa – poinformował w środę Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.
W komunikacie urzędu marszałkowskiego przekazano, że dotychczas Szpital Wojewódzki w Gorzowie otrzymał 1303 dawki szczepionki. Zaszczepionych zostało 895 osób z grupy zero, a na przyjęcie pierwszej dawki czeka jeszcze 1700 osób – pracowników tej lecznicy i innych podmiotów medycznych, dla których szczepienia realizuje ten szpital. Od 18 stycznia br. gorzowski szpital rozpocznie umawianie na szczepienia osób spoza swojej kadry.
Do końca ub. tygodnia w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze przeciw COVID-19 zaszczepiono 420 osób. Na początku tego tygodnia szpital dostał 540 dawek i szczepi dziennie 100-110 pracowników. Łącznie personel szpitala liczy ok. 1700 osób, a chęć przyjęcia szczepionki zgłosiło około 1300 z nich, co oznacza, że przy obecnym tempie szczepienia powinny zakończyć się do końca przyszłego tygodnia.
W środę rozpoczęły się szczepienia pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny w Zielonej Górze. Na 48 tam pracujących, chęć zaszczepienia się zgłosiło 29 z nich. Wszyscy oni jeszcze w środę przyjmą pierwszą dawkę. W podobnym ośrodku w Gorzowie z 38 pracowników na listę szczepień wpisały się 24 osoby.
Z informacji urzędu marszałkowskiego wynika, że ze 153 pracowników Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze zaszczepiło się 12 osób, a 30 czeka jeszcze w kolejce. Nie wszyscy jednak byli wpisani na listę, bo mogą zapisać się u innego pracodawcy.
Z kolei w stacji pogotowia w Gorzowie szczepienia pracowników rozpoczęły się 12 stycznia br. Pierwszego dnia dawkę przyjęły cztery osoby, a 14 stycznia br. zaszczepionych zostanie kolejnych 30 osób. Łącznie na około 110 pracowników placówki chęć zaszczepienia zgłosiło 70 z nich.
W związku z planowanym na 15 stycznia br. uruchomieniem rejestracji na szczepienia seniorów powyżej 80 lat, a od 22 stycznia br. powyżej 70 lat, wojewoda lubuski odbył spotkania online ze wszystkim samorządami w regionie, prosząc o włączenie się w akcję informacyjną na ten temat – przekazał Zieleński.
„Ponadto gminy decyzją wojewody zostały zobowiązane do zapewnienia transportu osobom niemającym możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień. Za ten proces otrzymają ryczałtowy zwrot środków za każdą przetransportowaną osobę” – dodał Zieleński.