Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, są wszyscy wyborcy; sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu – podkreśla w swoim stanowisku PKW, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji ws. głosowania.
PKW przypomniała stanowisko w sprawie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd.
„Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. II turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe”
– czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.
Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w II turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca br. nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.
W stanowisku wyjaśniono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. „Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym, ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu” – podkreślił szef PKW.
„Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd bez względu na to, czy są one kolportowane jako +instrukcje dla wyborców+, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne”
– głosi stanowisko PKW.
„Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl” – informuje Komisja.
PKW upomina, niektórzy samorządowcy mają zabawę
Pomimo wyrażanego już wcześniej stanowiska PKW, wprowadzający wyborców w błąd napis spodobał się np. wiceprezydentowi Gdańska Piotrowi Borawskiemu, który promuje go na Twitterze. Podobnych sytuacji w ostatnich godzinach jest więcej.
„Mój Gdańsk i moja dzielnica Wzgórze Mickiewicza! Dla posiadaczy poczucia humoru! Brawo dla kreatywnych sąsiadów”
– napisał na Twitterze Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska. Do wpisu załączył zdjęcie, na którym widać wprowadzający w błąd napis dotyczący głosowania w II turze wyborów prezydenckich.