Automatyk, dekarz, monter nawierzchni kolejowej, technik budowy dróg czy technik programista – na pracowników tych zawodów, w skali całego kraju, będzie największe zapotrzebowanie. Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło listę 28 zawodów szkolnictwa branżowego, na które będzie szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy.
W części wojewódzkiej prognoza określa alfabetyczny wykaz zawodów o istotnym lub umiarkowanym zapotrzebowaniu na wojewódzkim rynku pracy.
Jak szacują autorzy prognozy, w województwie lubuskim istotne zapotrzebowanie będzie występować na pracowników w zawodach: automatyk, betoniarz-zbrojarz, blacharz samochodowy, cieśla, cukiernik, dekarz, elektromechanik, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektronik i elektryk.
Zapotrzebowanie umiarkowane będzie występować na asystentów osoby niepełnosprawnej, asystentki stomatologiczne, drukarzy offsetowych, florystów, fotografów, fryzjerów, higienistki stomatologiczne, kominiarzy, kucharzy oraz monterów sieci i instalacji sanitarnych.
Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek mówi, że na liście w tym roku znalazły się cztery nowy zawody.
Prognoza uwzględnia tendencje na rynku pracy, rozwój cyfryzacji oraz strategię państwa. Wiceminister zaznaczyła, że prognoza ma przełożenie na ofertę szkół kształcących zawodowo.
Prognoza powstaje na podstawie danych m.in. Głównego Urzędu Statystycznego, ZUS oraz systemu Informacji Oświatowej opracowanych przez Instytut Badań Edukacyjnych. Opublikowano ją po raz trzeci. Pierwszy raz dokument przedstawiono w 2019 roku.
Pełny wykaz prognozowanego zapotrzebowania na zawody w skali kraju i z podziałem na województwa zawiera załącznik do obwieszczenia dostępny jest w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski”.