„Żołnierze Wyklęci”: Łukasz Ciepliński „Pług”

Fot. Radio Zachód / Instytut Pamięci Narodowej

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony w rocznicę stracenia przez bezpiekę – w 1951 roku – siedmiu przywódców IV Zarządu „Wolność i Niezawisłość”. Miejsce ich pochówku do tej pory pozostaje nieznane. Wśród nich był podpułkownik Łukasz Ciepliński „Pług”, żołnierz Organizacji Orła Białego i ZWZ-AK w Rzeszowie oraz organizacji NIE i Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj.

Po wojnie związał się ze Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość. Po wkroczeniu Armi Czerwonej do Rzeszowa w 1944 roku i aresztowaniu ponad 200. AK-owców, Łukasz Ciepliński podjął próbę odbicia ich z zamku, gdzie byli przetrzymywani. Mówił o tym w 2007 roku Krzysztof Kaczmarski z rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej:

Łukasz Ciepliński „Pług” w 1939 roku walczył w bitwie nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej oraz pod Witkowicami. Brał udział w obronie stolicy. W 1940 roku zaangażował się w działalność konspiracyjną. Został mianowany komendantem Podokręgu Rzeszowskiego Organizacji Orła Białego. Po scaleniu OOB z ZWZ, objął funkcję komendanta Obwodu Rzeszów. W latach 1941-1945 stał na czele Inspektoratu Rejonowego ZWZ-Podokręg Rzeszów AK. Przyczynił się do świetnego zorganizowania struktur wywiadu i kontrwywiadu. Był przeciwny ujawnianiu się żołnierzy AK i wstępowaniu do Ludowego Wojska Polskiego – wydał rozkaz o bojkocie mobilizacji. W styczniu 1945 roku został przeniesiony do sztabu Okręgu Krakowskiego AK, gdzie współtworzył organizację NIE, a następnie działał w Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj. Aresztowany w listopadzie 1947 roku w Zabrzu, był torturowany podczas kilkuletniego śledztwa. Po procesie w 1951 roku, został skazany go na śmierć. Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, a w 2007 roku – Orderem Orła Białego. W 2013-ym awansowano go do stopnia pułkownika.

Exit mobile version