Aby przetrwać w wysokich temperaturach, konieczne jest dobre nawilżenie, ale także dostosowanie diety. Zrezygnujmy z tłustych potraw i czerwonego mięsa. Lepiej sięgać po warzywa i produkty mleczne – radzą dietetycy.
Na najbliższe dni na terenie Polski IMGW przewiduje wysokie temperatury. W związku z tym eksperci zalecają spożywanie dużej ilości płynów i unikanie słońca, szczególnie ok godz. 11-15:00. Naukowcy uważają, że gorących dni w skali roku przybywa.
[iframe title=”Co jeść, a czego nie jeść w upalne dni?” src=”//r.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/S8sf5ZJE.html” width=”100%” height=”500″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”]
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę przed południem ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem, które obejmuje województwa: zachodniopomorskie, pomorskie (z wyłączeniem powiatów: puckiego, gdańskiego oraz gdyńskiego), kujawsko-pomorskie, lubuskie i zachodnie powiaty wielkopolskiego.
Obecna pogoda, czyli wysokie temperatury na zachodzie kraju i burze głównie we wschodniej części kraju, utrzyma się do czwartku. W środę najwyższych temperatur synoptycy spodziewają się na zachodzie Polski, gdzie obowiązują ostrzeżenia 1. stopnia.
Przewidywane na niedzielę przejściowe ochłodzenie w Polsce przynieść spadek temperatury do ok. 20 st. Jednak – według prognoz długoterminowych – od poniedziałku upały wrócą. Na zachodzie kraju termometry pokażą 30-32 st., na wschodzie będzie to 26-27 st.
W związku z falą wysokich temperatur prezes PPOZ i lekarz specjalista medycyny rodzinnej i pediatrii Bożena Janicka zwraca uwagę, by w tych dniach zatroszczyć się szczególnie o dzieci, osoby starsze i przewlekle chorych.
W rozmowie z PAP ekspertka odradziła spacery i długie przebywanie na słońcu, zwłaszcza w godzinach od 11 do 15. W razie potrzeby wyjścia, warto ubrać się w strój przewiewny, ale pokrywający całe ciało, by chronić skórę przed słońcem. Lekarz przypomina o nakryciu głowy – obszaru ciała, z którego najszybciej paruje woda.
„Pamiętajmy również o kremach. Kremy ochronne to te z wysokim filtrem, powyżej 30. Dzieci nawet zaleca się smarować filtrem 50, bo mają bardzo delikatną skórę”
– zaznacza Janicka.
Ekspertka zaleca też picie dużej ilości wody – najlepiej mineralizowanej, zawierającej elektrolity – a nie zwykłej, przegotowanej.
W czasie upałów ważna jest dieta. Należy jeść częściej, ale mniej – zaleca Janicka. Dobrze jest sięgać po warzywa, owoce, ewentualnie trochę nabiału i pieczywa. Mięso czy ciężkie i obfite drugie dania są niewskazane.
Według lekarki nawet w upalnie dni można być aktywnym i uprawiać sport, choć należy to robić w sposób umiarkowany, najlepiej – wcześnie rano lub wieczorem, by w godzinach największego nasłonecznienia nie wystawiać się na promienie słoneczne.
W czasie upałów istnieje niebezpieczeństwo udaru słonecznego, który objawia się silnym bólem głowy, mroczkami w oczach lub „pływającym” obrazem. Mogą wystąpić też problemy z układem krwionośnym powodujące omdlenia. W takim przypadku eksperci zalecają picie dużej ilości płynów, przebywanie w chłodzie (poza zasięgiem słońca) i schłodzenie organizmu wodą lub nawet wzięcie kąpieli.
W razie omdlenia należy wezwać pogotowie.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm.
Aktualizacja: ostrzeżenia #IMGW przed upałem (do 32°C) już dla Wielkopolski, Pomorza i Pomorza Zachodniego, Kujaw i woj. lubuskiego. Natomiast na Warmii i Mazurach, a także na Podlasiu po południu mogą wystąpić #burze z gradem (opady do 30 mm, wiatr do 70 km/h). #pogoda #upał pic.twitter.com/50nIC7Pef0
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) June 5, 2019
RCB w innym komunikacie radzi także jak bezpiecznie korzystać z kąpieli.
‼️Wczoraj w Polsce utopiło się aż 6 osób! Dlatego pomimo już typowo letniej aury, nie zapominajcie o zasadach bezpieczeństwa nad wodą! 👇#woda #wakacje #upał #lato pic.twitter.com/W0jA1uTXK5
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) June 3, 2019