Gorzowska policja rozpoczyna akcję informacyjną dotyczącą zaginięć osób starszych. Policjantki prewencji będą rozmawiać z mieszkańcami na debatach i spotkaniach profilaktycznych. Ładna pogoda i trwający sezon grzybobrania zachęca do dłuższych spacerów i oddalania się od miejsc zamieszkania. Osoby starsze mogą tracić orientację, zwłaszcza w lasach, w których mogą mieć trudności ze znalezieniem właściwej drogi do domu.
Takim sytuacjom warto zapobiegać i zadbać o bliskie nam osoby. Mówi sierżant sztabowy Magdalena Kleist z Wydziału Prewencji KMP w Gorzowie.
Policja apeluje o zwracanie szczególnej uwagi na osoby starsze i schorowane wśród członków naszych rodzin, bo to właśnie oni najczęściej nie wracają o określonej porze do domu. Warto seniora wyposażyć w opaskę informacyjną, którą można wszyć w wierzchnie ubranie. Powinny się na niej znaleźć informacje z adresem, telefonem oraz wykazem leków, które dana osoba zażywa.
JAK ZAPOBIEGAĆ ZAGINIĘCIOM:
- Bądźmy w stałym kontakcie – co najmniej raz dziennie zadzwońmy, wypytajmy o plany.
- Poznajmy zwyczaje seniora, dowiedz się kogo i gdzie odwiedza, w jakie miejsca lubi się udać np. park, sklep.
- Poproś sąsiadkę by odwiedzała mieszającą samotnie bliską Tobie osobę, jeśli tego nie możesz zrobić osobiście. Bądźcie w kontakcie telefonicznym.
- Jeżeli Twój bliski ma problemy z pamięcią poinformuj o tym otoczenie – sąsiadów, sprzedawców z pobliskich sklepów, aby zawczasu mogli zareagować i pomóc.
- Trudno przewidzieć kiedy zdarzy się wypadek lub trafi się do szpitala z innego powodu. Tam, aby nie być NN osobą istotne jest aby mieć ze sobą dowód osobisty, który pomoże w ustaleniu tożsamości, poinformowaniu rodziny oraz ustaleniu historii choroby, jeśli wcześniej osoba była leczony w tej placówce.
- Pomocnym rozwiązaniem w ustalaniu tożsamości jest wszycie w wewnętrzną część ubrań informacji z nazwiskiem, adresem i telefonem kontaktowym, można także podać na co choruje nasz bliski.
- Podobną funkcję identyfikacyjno – informującą może pełnić opaska noszona na ręce.
- Wyposażmy naszego bliskiego w łatwy dla niego w obsłudze telefon komórkowy, który będzie zabierał ze sobą. Zapiszmy w nim nasz numer telefonu jako ICE (In Case of Emergency – w nagłym przypadku). W razie wypadku ratownicy skontaktują się z Tobą i proszą o dodatkowe informacje o poszkodowanym.
- W sklepach są do nabycia lokalizatory GPS, które można osobie starszej umieścić na ubraniu, przy kluczach lub jako zegarek. Będą one pomocne w szybkim odnalezieniu osoby.