W Gorzowie odbędzie się dziś pierwsze spotkanie konsultacyjne w ramach aktualizacji planu zarządzania ryzykiem powodziowym. Główny cel to zmniejszenie ryzyka wystąpienia powodzi i podtopień, ale także przeciwdziałania skutkom suszy, na które nasz region jest mocno narażony.
Przykładem takich działań jest m.in. wielofunkcyjny zbiornik Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie. To największe projektowane dla regionu przedsięwzięcie. Inwestycja, której koszt szacowny jest na ponad 1 mld zł, ma zarówno łagodzić skutki suszy, jak i zapobiegać powodziom na Prośnie i Warcie.
– Ostatni odcinek Warty, znajdujący się w obszarze Zarządu Zlewni w Gorzowie, to obszar nie tylko atrakcyjny przyrodniczo, ale także narażony na powodzie. Na tym obszarze ważne jest przede wszystkim bieżące utrzymanie w dobrym stanie wałów przeciwpowodziowym – tłumaczy Bogumił Nowak, dyrektor RZGW Poznań:
Podobne plany przygotowywane będą także dla innych dużych rzek w Polsce. Małgorzata Bogucka-Szymalska z resortu infrastruktury zachęca, by zgłaszać do nich swoje propozycje zmian:
Plany zarządzania ryzykiem powodziowym są opracowywane na 6 lat. Obecnie po raz pierwszy są aktualizowane.