W poniedziałek w woj. lubuskim zaczęły obowiązywać dodatkowe obostrzenia mające ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS Cov-2, wprowadzone z uwagi na wysoki wskaźnik zakażeń w regionie. Oznacza to m.in. zamknięcie basenów, hoteli, placówek kulturalnych, siłowni i ograniczenie działalności galerii handlowych.
Więcej informacji o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w województwie lubuskim od 15 marca można znaleźć na tej stronie.
„Wzrost zachorowań w województwie lubuskim, jaki obserwowaliśmy przez ostatnie dwa tygodnie spowodował powrót do ściślejszych obostrzeń sanitarnych. Musimy m.in. ograniczyć swoją mobilność, zasłaniać usta i nos, dezynfekować ręce, utrzymywać bezpieczny dystans między sobą oraz często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Zastosowanie się do tych zaleceń zaprowadzi nas na ścieżkę powrotu do normalnego życia”
– powiedział PAP wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
Co się zmienia?
Zgodnie z wytycznymi rządu od poniedziałku w województwie lubuskim swoją działalność muszą zawiesić: baseny (z wyjątkiem funkcjonujących w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające i kasyna.
❗ Od dzisiaj obowiązują nowe obostrzenia w woj. mazowieckim i lubuskim.
▶️ Nauka hybrydowa w klasach 1-3
❌ Zamknięte hotele
❌ Ograniczona działalność galerii handlowych
❌ Zamknięte instytucje kultury
❌ Zamknięte obiekty sportoweCzytaj więcej ➡️ https://t.co/EU5GYTxJiF pic.twitter.com/rgoLZZwS9i
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 15, 2021
Zawieszona zostaje również działalność hoteli (z wyjątkiem hoteli robotniczych i tych, które świadczą usługi w ramach podróży służbowych), galerii handlowych (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i budowlanych i salonów usługowych), teatrów, muzeów, bibliotek, galerii sztuki, kin, klubów fitness i siłowni oraz obiektów sportowych.
Placówki kultury, na przykład Muzeum Lubuskie czy Filharmonia Gorzowska w Gorzowie Wlkp. przed weekendem zapowiedziały ponowne przejście do pracy w trybie on-line. W internecie będą prezentowane zaplanowane do końca marca wystawy i koncerty.
Starsi uczniowie na nauce zdalnej, Młodsi – hybrydowo
Od poniedziałku lubuscy uczniowie klas I-III szkół podstawowych będą mieli zajęcia prowadzone w trybie hybrydowym. Dyrektor szkoły jest zobowiązany zorganizować im naukę w taki sposób, aby nie więcej niż 50 proc. uczniów miało zajęcia w budynku szkoły.
Utrzymane zostały dotychczasowe rozwiązania dotyczące dziecka niepełnosprawnego lub ucznia, który nie ma możliwości nauki w domu. Bez zmian pozostają też zasady funkcjonowania sportowych szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz szkół z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego.
Zamknięte lotnisko w Babimoście
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” poinformowało na swojej stronie, że w związku z trudną sytuacją epidemiczną i wprowadzeniem ograniczeń w woj. lubuskim, podjęło decyzję o czasowym wstrzymaniu lotów na zarządzanym przez nie lotnisku Zielona Góra-Babimost.
„Mając na względzie bezpieczeństwo pasażerów, pracowników linii lotniczej i lotniska oraz mieszkańców województwa lubuskiego PPL wstrzymuje rejsy z zielonogórskiego lotniska w terminie od poniedziałku, 15 marca, od godziny 12 do 27 marca br.”
– napisano w komunikacie.
Do Lubuskiego zostanie przekazanych 4 mln maseczek ochronnych, które będą rozprowadzana wśród mieszkańców przy udziale samorządów.
Zaostrzone zasady w woj. lubuskim, podobnie jak w warmińsko-mazurskim, pomorskim i mazowieckim mają planowo obowiązywać do 28 marca br. W zależności od rozwoju epidemii okres ten może zostać zmieniony.
Więcej informacji o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w województwie lubuskim od 15 marca można znaleźć na tej stronie.
Lubuskie: 743 pacjentów z COVID-19 hospitalizowanych
Z niedzielnych danych wojewody lubuskiego wynikało, że w lubuskich szpitalach dla chorych na COVID-19 były przygotowane 1022 łóżka, z których 743 były zajęte. Na 88 łóżek z respiratorami pacjentów leczono na 65. W Szpitalu Tymczasowym w Zielonej Górze przebywało 122 pacjentów chorujących na COVID-19, w tym 23 na łóżkach z respiratorami.
Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
„Ze swojej strony podejmujemy szereg intensywnych działań, aby odpowiednio zabezpieczyć infrastrukturę szpitalną dla pacjentów covidowych, równolegle pamiętając o innych potrzebach medycznych Lubuszan. Z czasem też, widać wyraźnie, że stworzenie szpitali tymczasowych było świetną decyzją polskiego rządu”
– powiedział Dajczak.
Zgodnie z niedzielnym raportem Ministerstwa Zdrowia, w województwie lubuskim potwierdzono 517 nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Zmarły trzy osoby, w tym dwie na COVID-19 i jedna mająca choroby współistniejące.
Dotychczas w województwie przeciw COVID-19 zaszczepiono ponad 110,6 tys. osób. Drugą dawkę preparatu przyjęło ponad 40 tys.