38 lat temu podpisano tzw. „Porozumienia Sierpniowe” i powstał NSZZ „Solidarność”. Dziś w Gorzowie odbyły się specjalne uroczystości, by upamiętnić te wydarzenia.
Podpisanie porozumień w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i powstanie „Solidarności” stało się jednocześnie początkiem przemian 1989 roku, między innymi obalenia systemu komunistycznego. Dziś, po Mszy Świętej przy gorzowskiej Katedrze, wydarzenia te wspominał Jacek Wójcicki, prezydent miasta:
Porozumienie zakończyło trwający dwa tygodnie strajk w Stoczni Gdańskiej. – Jest to szczególna rocznica – mówił wojewoda lubuski, Władysław Dajczak:
Niestety, niewiele później wprowadzono stan wojenny, co doprowadziło do wielu zamieszek w kraju, także w Gorzowie. By upamiętnić ten szczególny czas, TVP3 Gorzów we współpracy z Archiwum Państwowym i Delegaturą IPN w Gorzowie, stworzyła film „OPÓR. Gorzowski Sierpień ’82”. O największym wystąpieniu gorzowian przeciwko władzy po 1945 roku opowiadają w nim nie tylko historycy, ale także uczestnicy zdarzeń. Dwoje z nich przekazało na potrzeby filmu unikatowe fotografie, które udało im się zrobić w trakcie zajść. Mówi autor scenariusza, Wojciech Turczyński:
Uroczystości zakończyły się tradycyjnym złożeniem wieńców pod Białym Krzyżem przez władze miasta, mieszkańców i związki zawodowe.