Anna Szymanek – Lange i chór „Cantabile” uhonorowani tegorocznymi „Motylami”, czyli Nagrodami Kulturalnymi Prezydenta Miasta Gorzowa. Gala wręczenia nagród połączona była z uroczystą inauguracją kolejnego sezonu artystycznego.
Anna Szymanek – Lange to artystka związana z Gorzowem od 1979 roku. Przez wiele lat była organizatorką artystycznych plenerów malarskich, była inicjatorką i przez blisko dwadzieścia lat kuratorką „Galerii Pod Pocztową Trąbką”. Z dzisiejszego wyróżnienia bardzo się cieszyła.
Drugi „Motyl” pofrunął do gorzowskiego chóru Cantabile, utworzonego przez Jadwigę Kos. Chór przez dwadzieścia pięć lat działalności wyśpiewał 250 koncertów. Nagrał kilka płyt. Ostatnio z koncertem „Gaude Mater Polonia” włączył się w obchody 1050–lecia Chrztu Polski. Otrzymał Honorowe Odznaki za Wybitne Zasługi dla Rozwoju Miasta oraz Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Prezydent przyznał nagrody dokonując wyboru pośród kandydatur rekomendowanych przez Kapitułę Nagrody Kulturalnej, w skład której powołał dziewięć osób, specjalistów z różnych dziedzin kultury i sztuki. Kapitule przewodził profesor Dariusz Rymar, dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie.
Wręczenie statuetek było połączone z inauguracją nowego sezonu artystycznego w mieście. O ocenę minionego poprosiliśmy Ewę Hornik, dyrektor wydziału kultury i sportu gorzowskiego magistratu.
Widać, że propozycje, które gorzowianom proponują instytucje kultury, spotykają się z aprobatą i oby tak działo się dalej – powiedział obecny na uroczystości Sebastian Pieńkowski, przewodniczący gorzowskiej Rady Miasta z PiS.
Dodajmy, że w tym roku do Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa zostało zgłoszonych 10 osób/zespołów, spośród których rozpatrywano osiem kandydatur. Byli to: aktorka Marzena Wieczorek, malarz Jerzy Zgorzałek, nasza redakcyjna koleżanka Izabela Patek, choreograf i kierownik artystyczny Zespołu Tańca Ludowego „Gorzowiacy” Bogdan Puścizna, choreograf i kierownik artystyczny Zespołu Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy” Maria Szupiluk oraz „Studio Teatralne dla Dzieci i Młodzieży przy Teatrze im. J. Osterwy”.
Szersza relacja: