Filharmonia zaprasza na koncert „Mistrzowie kameralistyki”

Filharmonia zaprasza na koncert Mistrzowie kameralistyki

Fot. Filharmonia Gorzowska

Pianistka Beata Bilińska i Krakowski Kwintet Dęty będą gwizdami koncertu pt. „Mistrzowie kameralistyki”, który w piątek zaprezentuje online Filharmonia Gorzowska. Podczas wydarzenia odbędzie się prawykonanie utworu napisanego na jej zamówienie przez Macieja Zielińskiego.

Jak poinformowała rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska, ten koncert to jedno z najważniejszych wydarzeń w tegorocznym kalendarzu Filharmonii Gorzowskiej.

„Na scenie kameralnej zagoszczą znakomici polscy artyści, zbierający od lat najlepsze recenzje w kraju i na świecie – pianistka Beata Bilińska oraz Krakowski Kwintet Dęty”

– powiedziała rzeczniczka.

W programie koncertu znajdzie się muzyka współczesnych kompozytorów polskich – Mikołaja Góreckiego, Zbigniewa Bargielskiego, Krzesimira Dębskiego oraz prawykonanie utworu Macieja Zielińskiego na kwintet dęty „Impressioni Concertante”. Utwór ten powstał w 2019 r. na specjalne zamówienie Filharmonii Gorzowskiej w ramach programu Zamówienia Kompozytorskie.

„Zamierzeniem kompozycji Macieja Zielińskiego jest prezentacja możliwości solowych poszczególnych instrumentów dętych oraz poszukiwanie ciekawych, oryginalnych zestawień brzmieniowych w grze zespołowej. Kompozytor zderza z sobą możliwości fletu, klarnetu, oboju, fagotu i rogu, wykorzystując różnorodne struktury brzmieniowe”

– powiedziała Śliwińska.

Oprócz dzieł polskich twórców, podczas koncertu zostaną wykonane dwa kwintety dęte kompozytorów związanych z Wiedniem – Haydnowskie „Divertimento Chorale St. Antonio” oraz napisana w połowie ubiegłego wieku lekka „Humoreska” Alexandra von Zemlinsky’ego.

Pozostając w kręgu polskiej twórczości współczesnej, pianistka Beata Bilińska oraz muzycy Krakowskiego Kwintetu Dętego wykonają też dwie kompozycje specjalnie im dedykowane – „Fonoplasticon” Zbigniewa Bargielskiego i „Burleskę” Mikołaja Góreckiego.

Transmisja koncertu odbędzie się w piątek (11 grudnia br.), o godz. 19 na kanale YouTube Filharmonii Gorzowskiej; odnośnik znajdować się będzie również na profilu Filharmonii na Facebooku.

Exit mobile version