W każdą sobotę w wiadomościach Radia Gorzów będziemy mieć dla was garść porad z różnych dziedzin życia. Dziś o tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa, ale także o tym co zrobić – gdy już nią jesteśmy.
Podinspektor Anna Księżak Nowak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie tłumaczy, że na to, czy staniemy się ofiarą przestępstwa, często wpływ mamy my sami.
Zdarza się, że ofiara przestępstwa przez lata boryka się ze swoim problemem. Tak może być choćby w przypadku przemocy domowej. – Gdy ofiara dochodzi do granicy psychicznej wytrzymałości, zaczyna szukać pomocy – mówi policyjny psycholog Aneta Pawlaczyk.
Osoba, która czuje się pokrzywdzona przestępstwem, każdego dnia może przyjść do prokuratury – mówi Roman Witkowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie.
Wśród wielu rodzajów przestępstw mamy także te, do których dochodzi na drogach. Jak mówi Artur Chorąży z lubuskiej drogówki, od kilku lat na poprawę bezpieczeństwa w ruchu wpływ mają coraz bardziej powszechne nowinki technologiczne.
Zdaniem Artura Chorążego kierowcy nie mogą czuć się bezkarni tylko dlatego, że w pobliżu nie ma patrolu.
Policjanci zachęcają, by korzystać z nowego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To specjalna aplikacja, dzięki której można zgłaszać policji miejsca, w których naszym zdaniem dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Chodzi tu np. o spożywanie alkoholu, nieprawidłowe parkowanie czy przekraczanie dozwolonych prędkości.