Celem świadczenia „Emerytura plus” jest w szczególności zmniejszenie różnic dochodowych w społeczeństwie – powiedziała w środę minister Elżbieta Rafalska podczas pierwszego czytania ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r.
Minister podkreśliła, że polityka społeczna wobec osób starszych to jeden z priorytetów rządu.
„Celem polityki społecznej wobec osób starszych jest podnoszenie jakości życia seniorów przez umożliwienie im pozostawania jak najdłużej samodzielnymi, aktywnymi i zapewnienie im bezpieczeństwa. To bezpieczeństwo oznacza poczucie wolności od ubóstwa, a także wolność od niepokoju o własne bezpieczeństwo zdrowotne, psychiczne i fizyczne we wszystkich wymiarach życia społecznego osób starszych”
– powiedziała Rafalska.
Minister podkreślała, że seniorzy wnoszą „olbrzymi wkład w rozwój każdej rodziny dzięki kultywowaniu i rozwijaniu więzi międzypokoleniowej”. Rafalska wskazywała, że celem świadczenia „Emerytura plus” jest w szczególności zmniejszenie różnic dochodowych w społeczeństwie, w tym dochodów osób starszych przebywających na emeryturach, rentach lub pobierających świadczenia przedemerytalne.
⬆ Fot. PAP/Tomasz Gzell
„Po latach pracy dla Polski seniorzy zasłużyli, zapracowali sobie na to wsparcie” – powiedziała Elżbieta Rafalska. „To ważna ustawa dla osób starszych przebywających na emeryturach i rentach, ustawa, która ułatwi im życie, udzieli wsparcia, która pokazuje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości pamięta i dba o Polaków na emeryturach i rentach. Po latach pracy dla Polski zasłużyli sobie, zapracowali sobie na to wsparcie”
– podkreślała minister.
⬆ Celem świadczenia „Emerytura plus” jest w szczególności zmniejszenie różnic dochodowych w społeczeństwie – powiedziała w środę minister Elżbieta Rafalska podczas pierwszego czytania ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. |
Powiedziała, że jednorazowe świadczenie otrzyma ponad 9,8 mln osób. Koszt realizacji tego programu to 10,8 mld zł. Minister wskazywała także, że z badania CBOS wynika, że wszystkie rozwiązania zapowiadane w „nowej piątce PiS” spotykają się z przychylnymi reakcjami społecznymi. Poparcie dla „trzynastej emerytury” deklarowało 84 proc. ogółu badanych.
Świadczenie „Emerytura plus” ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. „Trzynastą emeryturę” otrzymają także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę.