Dziś Wigilia Bożego Narodzenia. W tradycji chrześcijańskiej to dzień kończący okres adwentu i poprzedzający uroczystość Narodzenia Pańskiego. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „vigilia” oznaczającego „czuwanie”’, „straż”.
Łączy się z uroczystą wieczerzą – wigilią, która rozpoczyna się, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda. Jest to symboliczne nawiązanie do gwiazdy zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii ujrzeli Trzej Królowie. Idąc za nią dotarli do Betlejem, gdzie przyszedł na świat Jezus Chrystus.
Kulminacyjnym momentem wieczerzy wigilijnej jest łamanie się opłatkiem, na znak pojednania i przebaczenia. Towarzyszą mu życzenia składane wzajemnie przez uczestników tej uroczystej kolacji. Mówi proboszcz parafii katedralnej w Gorzowie ksiądz Zbigniew Kobus.
Z wigilią Bożego Narodzenia związanych jest wiele zwyczajów.
Na wigilijnym stole powinno pojawić się 12 potraw. To jedna z tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Liczba potraw nawiązuje do 12 apostołów.
Jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Drzewko – najczęściej świerk lub jodła – stanowi ozdobę domu.Dawniej na choince wieszano także ciastka, pierniczki, orzechy oraz tzw. rajskie jabłuszka. Na gałązkach w wieczór wigilijny zapalano świeczki, teraz ich miejsce zajęły elektryczne lampki. Zwyczaj ustawiania drzewka wigilijnego znany był w Niemczech już w XV wieku. W polskich miastach tradycja zakorzeniła się na przełomie XVIII i XIX wieku.