Co drugi Polak zadowolony z finansów. Lubuszanie mniej optymistyczni

Fot. Pixabay

Blisko połowa Polaków uważa miniony rok za udany pod względem finansowym, a co trzeci czuje się zawiedzony swoją sytuacją finansową – wynika z badania „Nastawienie do finansów”. Najbardziej zadowoleni są mieszkańcy Podlasia., a regionem malkontentów jest woj. kujawsko-pomorskie.

Wśród Lubuszan jest mniej pozytywnie oceniających swoją sytuację finansową, którą jako dobrą określiło 37 proc. badanych.

Jak wskazali autorzy badania Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, niemal co drugi badany (49 proc.) odczuwa satysfakcję z tego, jak poradził sobie z finansami w minionym roku. Zawiedzionych jest 35 proc. ankietowanych, a 16 proc. odpowiadających nie umiało udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Jak mówi prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, przyczyną finansowej satysfakcji rodaków nie było głównie „zatrudnienie i lepsze wynagrodzenie”, a oszczędzanie.

Po oszczędnościach, na kolejnym miejscu powodów do zadowolenia z finansów w minionym roku znalazł się brak zaskakujących wydatków – wskazało go 47 proc. badanych, a następnie brak konieczności „zaciągania kredytu, pożyczki – 37 proc.

Co czwarty ankietowany cieszył się w 2019 r. z wyższych zarobków czy premii, a 15 proc. badanych ze zmiany pracy. Na pozytywny wpływ programów socjalnych wskazało natomiast 16 proc. Polaków. W ubiegłym roku, jak przypomnieli eksperci BIG InfoMonitor, po raz pierwszy wypłacono 13. emeryturę, od połowy roku rozszerzono program 500 plus na pierwsze dziecko, a od sierpnia osoby do 26. roku życia zostały zwolnione z podatku dochodowego. „Zapewne dlatego wśród zadowolonych z finansów częściej są rodzice niż osoby nieposiadające dzieci, ale mimo podatkowej ulgi najmniej jest ich jednak wśród najmłodszych badanych” – stwierdzili autorzy badania.

Najwięcej zadowolonych z tego jak potoczyły się finansowe sprawy w 2019 r. było wśród mieszkańców Podlasia (63 proc.). Następnie na Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce i na Pomorzu Zachodnim – gdzie mieszka po 55-56 proc. usatysfakcjonowanych sytuacją finansową w minionym roku. Regionem malkontentów okazało się natomiast województwo kujawsko-pomorskie, w którym jako jedynym w kraju, przeważają osoby przekonane, że z pieniędzmi nie poszło im dobrze (41 proc. jego mieszkańców stwierdziło, że jest niezadowolonych z finansów w 2019 r., a 36 proc. ocenia sytuację finansową pozytywnie). Przy średniej dla Polski usatysfakcjonowanych finansami na poziomie 49 proc. słabo wiodło się też mieszkańcom woj. lubuskiego, gdzie jest 37 proc. zadowolonych, w Wielkopolsce odsetek ten stanowi 41 proc., a w woj. łódzkim i śląskim po 43 proc.

„Odpowiedzi niezadowolonych z tego jak im poszło z pieniędzmi w 2019 r. wyraźnie pokazują, jak ważne jest poczucie stabilizacji w finansach. Niezadowoleni, podsumowali negatywnie rok m.in. dlatego, że zaskoczyły ich nieprzewidziane wydatki”

– zauważył Grzelczak.

Brak oszczędności rozczarował 46 proc. rodaków. Co trzeciego niezadowolonego zawiodły też wynagrodzenia – zbyt niskie w stosunku do optymistycznych przewidywań. Co czwarta osoba spośród 35 proc. niezadowolonych mówi również „o porażce w poszukiwaniach lepiej płatnej pracy”.

Co czwarta osoba niezadowolona ze swej sytuacji finansowej wskazała na problemy z opłacaniem bieżących rachunków, a co piąty jest niezadowolony m.in. dlatego, że musiał wziąć kredyt lub pożyczkę. Wśród innych przyczyn, badani wymienili, że „zaczął im przeszkadzać wzrost cen i idący za tym wzrost kosztów utrzymania”; podkreślali też negatywny wpływ problemów zdrowotnych na domowy budżet.

Badanie „Nastawienie do finansów” wykonano w listopadzie 2019 r. na reprezentatywnej próbie 1019 Polaków w wieku 18-75 lat, techniką komputerowo wspomaganych wywiadów internetowych (CAWI).

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

Exit mobile version