8 marca rozpocznie się nabór wniosków do 10. jubileuszowej edycji Budżetu Obywatelskiego w Gorzowie Wlkp. Będą one przyjmowane przez miesiąc – do 8 kwietnia – poinformowała dyr. Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Gorzowa Marta Liberkowska.
„Mieszkańcy mogą zgłosić projekty dotyczące zagospodarowania pobliskiego terenu zielonego, remontu ulicy czy chodnika, budowy placu zabaw, stworzenia parku kieszonkowego czy organizacji wydarzeń kulturalnych lub na coś zupełnie nowego”
– powiedziała Liberkowska.
Dodała, że jest kilka wymogów – pomysły muszą służyć mieszkańcom, dotyczyć terenu miasta i być zgodne z jego dokumentami strategicznymi. Są też limity kwotowe dla zadań z poszczególnych kategorii.
Wnioski będzie można złożyć elektronicznie i w formie papierowej. Każdy z nich musi poprzeć minimum 20 mieszkańców. 16 marca w sali sesyjnej gorzowskiego magistratu odbędzie się tzw. maraton pisania wniosków.
„To spotkanie, na którym można skorzystać z pomocy urzędników w poprawnym opracowaniu wniosku i oczywiście go złożyć”
– wyjaśniła Liberkowska.
Publikacja wykazu pozytywnie zweryfikowanych wniosków nastąpi w połowie maja, a w czerwcu odbędzie się w cykl spotkań dyskusyjnych, które stwarzają możliwość zaakceptowania pomysłu już na tym etapie.
Głosowanie nad propozycjami ogólnomiejskimi i tymi, których nie zatwierdzono podczas spotkań dyskusyjnych, zostanie przeprowadzone we wrześniu, a jego wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości na początku października.
W Gorzowie Wlkp. budżet obywatelski po raz pierwszy został ogłoszony na 2013 r. Wówczas na jego realizację samorząd przeznaczył milion zł. W kolejnych latach wysokość środków na ten cel była sukcesywnie zwiększana. Na obywatelskie pomysły w 2022 r. będzie do wydania prawie 7,5 mln zł.
Łącznie w ramach dotychczasowych edycji budżetów obywatelskich w Gorzowie na 222 zadania przeznaczono ok. 43,8 mln zł; 162 przedsięwzięcia zostały zamknięte, a w przypadku pozostałych trwa ich realizacja.